Wiadomości

Strażacy sprawdzają wały przeciwpowodziowe

27 lutego 2021, 12:10
fot. KM PSP w Gorzowie
Chociaż sytuacja hydrologiczna w powiecie gorzowskim nie daje powodów do niepokoju, to jednak strażacy z Gorzowa i Kostrzyna nad Odrą sprawdzają stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych wzdłuż rzeki Warty i Odry.

Obecnie poziom rzeki Warty w Gorzowie wynosi 332 cm, natomiast stan ostrzegawczy to 380 cm, a stan alarmowy 440 cm. Z kolei na rzece Odrze w Kostrzynie nad Odrą poziom wody wynosi obecnie 362 cm, natomiast stan ostrzegawczy to 420 cm, a stan alarmowy 470.

- Analizujemy sytuację w kraju i bierzemy pod uwagę fakt, że w najbliższych dniach może przyjść do nas fala wezbraniowa. Chcemy być jak najlepiej przygotowani na taką ewentualność - mówi bryg. Krystian Kosela, Komendant Miejski PSP w Gorzowie.

Dlatego też strażacy z Gorzowa oraz z Kostrzyna nad Odrą sprawdzają codziennie stan wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzeki Warty i Odry. Ponadto ustalają punkty w których można manewrować sprzętem przeciwpowodziowym oraz wyznaczają miejsca, gdzie można zwodować łodzie ratownicze. 

- Sprawdzono również miejsca, w których występują miejscowe obniżenia korony wału, gdzie może wystąpić konieczność sprawiania zapór przeciwpowodziowych napełnianych wodą. Jesteśmy również w stałym kontakcie ze starostą powiatu gorzowskiego, prezydentem miasta Gorzowa, a także burmistrzami i wójtami miast i gmin, aby wspólnymi siłami reagować w miarę możliwości jeszcze przed wystąpieniem zagrożenia – podkreśla Kosela.

Natomiast w ostatnim tygodniu strażacy z OSP Bogdaniec i OSP Lubczyno, przeszli aż 21 km wzdłuż wału przeciwpowodziowego od Wieprzyc do Świerkocina zaznaczając uszkodzenia głównie działalności zwierząt, a w szczególności bobrów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości