Wiadomości

Jakie umiejętności są potrzebne do rozpoczęcia kariery w IT?

19 lutego 2021, 13:45, materiał partnera, 21
Z całą pewnością każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że branża IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki każdego rozwiniętego kraju. Nie inaczej jest oczywiście w Polsce – prawdopodobnie najwięcej intratnych i godnych polecenia ofert pracy w naszym kraju dotyczy stanowisk związanych z informatyką.

Do najbardziej poszukiwanych można zaliczyć programistów, specjalistów do spraw bezpieczeństwa w sieci, czy też osób zajmujących się hostingiem i świadczeniem podobnych usług. Otrzymanie wymarzonej pracy w branży IT niekoniecznie jest w pełni uzależnione od ukończenia studiów informatycznych. Bardzo dużo można nauczyć się samodzielnie, nabywając niezbędnych umiejętności. Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się po krótce przedstawić, jakie umiejętności są niezbędne do rozpoczęcia pracy w firmie informatycznej.

Znajomość języków obcych

W pełni uzasadnioną jest teza, że bardzo ważną umiejętnością, bez której praktycznie nie sposób rozpocząć kariery w branży IT, jest znajomość języków obcych. W szczególności językiem dominującym jest angielski, dlatego też jego znajomość jest niezbędna. W firmach informatycznych bardzo często współpracuje się bowiem z osobami spoza Polski, dlatego też trzeba potrafić się z nimi komunikować bez żadnych przeszkód i problemów. Jednocześnie zasadnym jest wskazanie, iż większość rekrutacji w przedsiębiorstwach zajmujących się IT, przeprowadzana jest w języku angielskim. Dlatego też warto szlifować znajomość zarówno pisanego, jak i ustnego angielskiego, ponieważ od tej umiejętności może zależeć otrzymanie wymarzonego stanowiska. Warto skorzystać z wyszukiwarki Buki, na której w oka mgnieniu można znaleźć korepetytorów z danej miejscowości, oferujących zajęcia zarówno stacjonarne, jak i w pełni zdalne.

Otwartość na naukę

Druga umiejętność, bez której trudno marzyć o zrobieniu kariery w branży IT, jest otwartość na naukę i poznawanie nowej wiedzy. Generalnie nikt nie uczy się, jak wykonywać dany zawód, na studiach wyższych. Owszem, można na nich nabyć wiedzę czysto teoretyczną, ale to praktyka czyni mistrza. Stąd w pełni uprawnionym jest pogląd, że rozpoczynając karierę programisty, zdecydowanie lepiej od razu uzyskać angaż w stosownym podmiocie, niż doskonalić swoje umiejętności w domowym zaciszu. Ponadto know how w branży IT stanowi zazwyczaj ściśle chronioną tajemnicę firmową, dlatego też zdobycie takowej wiedzy specjalistyczne uzależnione jest od podjęcia pracy w danym podmiocie. Niemniej podsumowując, bez względu na piastowane stanowisko, w branży IT wiele zależy od chęci poznawania nowych rzeczy. Jest to tak szybko rozwijająca się dziedzina, że trzeba być stale na czasie, żeby wiedza nie okazała się przestarzała.

Umiejętność logicznego myślenia

Umiejętności logicznego myślenia niestety nie sposób się nauczyć. Można oczywiście ją rozwinąć poprzez specjalistyczne ćwiczenia i zagadki. Jest to bardzo ważna umiejętność z perspektywy chęci podjęcia pracy w branży IT. Pracując przykładowo jako programista, praktycznie codziennie koniecznym jest wymyślanie, w jaki sposób ma funkcjonować dane rozwiązanie/program/aplikacja. Co oczywiste, zazwyczaj najlepiej, gdy rozwiązania proponowane przez te osoby są jak najprostsze, a jednocześnie przy ich pomocy można będzie osiągnąć zakładany cel. Dlatego też tak ważne jest, żeby nie mnożyć bytów ponad potrzebę i zawsze dążyć do tego, żeby dane rozwiązanie było logicznie zrozumiałe i poprawne.

Podsumowanie

Podsumowując, należy wskazać, że branża IT jest na tyle szeroka, że absolutnie każdy chętny znajdzie sobie w niej miejsce. Niekoniecznie trzeba programować, tworzyć treści na strony internetowe, czy też zajmować się bezpieczeństwem w sieci. Aby jednak otrzymać pracę w wymarzonym podmiocie praktycznie koniecznym jest nabycie przedstawionych w niniejszym artykule umiejętności. Dlatego też jeżeli chcecie rozpocząć karierę w IT, nie zwlekajcie, tylko bierzcie się do nauki. Mamy nadzieję, że jak największej liczbie czytelników się powiedzie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości