Wiadomości

Ławki parkowe, czyli o czym nie można zapomnieć przy projektowaniu terenów zielonych w mieście.

3 lutego 2021, 08:45, red,11
Organizowanie przestrzeni zielonej w miastach to niezwykle istotna kwestia. Skwerki, parki i osiedlowe deptaki są coraz mocniej doceniane przez młodszych i starszych mieszkańców. To tam można pospacerować, spędzić miło czas na zabawie lub odpocząć na świeżym powietrzu.

Parki i skwerki miejscem rekreacji i odpoczynku

Tereny zielone w mieście odgrywają kilka ważnych funkcji. Najważniejsze z nich dotyczą strefy społecznej i zdrowotnej. Niezwykle istotne okazuje się odpowiednie rozplanowanie przestrzeni w parkach i na skwerach. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby przestrzeń wspólna była dostępna dla wszystkich oraz zapewniała nie tylko sprawną komunikację ale miejsce do wypoczynku i rekreacji. Ważne tez jest oczywiście, żeby te miejsca były zadbane i „miłe dla oka”.

Potrzebne są zarówno miejsca zacienione, jak i te wystawione na większą ekspozycję słoneczną. Oczka wodne, stawiki czy fontanny to również ciekawe elementy aranżacji przestrzeni parkowej, nie tylko uatrakcyjniają przestrzeń, ale też wpływają pozytywnie sferę emocjonalną człowieka. Podobnie jak drzewa i ogólnie zieleń, woda uspakaja i nastraja nas pozytywnie.

Kolejnym ważnym punktem zagospodarowania przestrzeni jest mała architektura. Są to m.in. parkowe ławeczki, altany, pergole, rzeźby, ozdobne donice. Duże znaczenie ma także odpowiednia nawierzchnia. Powinna być bezpieczna dla ludzi starszych i dzieci oraz stylistycznie dopasowana do ogólnej aranżacji przestrzeni.

W parkach i na innych terenach zielonych użytku publicznego często pojawiają się również strefy rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. To mini place zabaw z atestowanymi zabawkami oraz małe siłownie. Dzięki takim miejscom każdy może miło i bezpiecznie spędzić czas na świeżym powietrzu oraz zażyć trochę ruchu, co jest ważne przy naszym głównie siedzącym trybie życia.

Oprócz kwestii zdrowotnych i rekreacyjnych liczą się również funkcje społeczne. Spacer z psem, samotny czy z rodziną to też możliwość spotkania innych ludzi. Spotkanie się z drugim człowiekiem, nawet obcym, a szczególnie rozmowa, nawet przelotna, są niezwykle istotne dla zdrowia psychicznego człowieka. Ludzkie relacje przekładają się na inne ważne aspekty życia codziennego. Dlatego warto chodzić do parku i odpoczywać na łonie natury w każdej wolnej chwili.

Betonowa ławka z drewnianym siedziskiem i oparciem, fot. Eco-market.pl

Ławeczki miejskie - atrakcyjny i komfortowy element parku

Bez wygodnych ławeczek trudno mówić o idealnym miejscu do odpoczynku. Dzięki dobrze zaplanowanym miejscom do siedzenia możemy spędzić na dworze dużo więcej czasu. Szczególnie ważne jest to dla osób starszych, które potrzebują chwilę odpocząć. Daje to im też możliwość, żeby spokojnie porozmawiać z przyjaciółmi czy sąsiadami lub odpocząć gdy dzieci biegają i się bawią. Dlatego istotna jest konstrukcja takiego siedziska. Ważne jest, żeby było stabilne i miało dobrze wyprofilowane oparcie, choć estetyka też nie jest bez znaczenia. Chętniej spędzimy czas w przestrzeni, gdzie wszystkie elementy są do siebie dobrze dobrane.

Oprócz pięknych profilowanych drewnianych lub kutych ławek w parkach możemy też znaleźć proste drewniane siedziska. Mają nienachalną konstrukcję dzięki czemu łatwo wpasują się w każdą aranżację. Drewniane elementy można zamontować na przykład na betonowych murkach. Drewno świetnie izoluje od zimnej powierzchni betonu, dlatego można bezpiecznie korzystać z tego typu ławek.

Siedzisko drewniane na murek, fot. Eco-market.pl

Eleganckim elementem przestrzeni parkowej mogą być ławeczki wiedeńskie. Mają wyjątkowo ozdobne żeliwne zdobienia, profilowaną rama i podłokietniki. Ciepła bursztynowa barwa drewna olchowego, które jest podwójne zaimpregnowane lakierem, tworzy nastrojowy klimat. Ciekawie też wpisują się w parkowy klimat ławki z donicą, która znajduje się pomiędzy dwoma siedziskami. Delektowanie się słońcem czy lekturą ulubionego magazynu w ścisłym otoczeniu przyrody może być niezwykle inspirujące.

W wielu parkach i na skwerach stoją też ławeczki o nowoczesnych kształtach. Niektóre z nich są typowo młodzieżowe (mają np. metalowy podnóżek), inne ciekawe kształty. Materiały, z jakich zrobione są takie ławeczki, to np. kamień rzeczny, grysy czy beton. W sklepach można znaleźć jeszcze wiele ciekawych modeli i kształtów ławek, przykładem mogą być sześcienne kostki, okrągłe siedziska czy bardzo oryginalna ławka w kształcie ćwierć okręgu na eco-market.pl.

Ławka rogal na podwórku przed blokiem, fot. Eco-market.pl

Roślinność i donice - nieodłączne elementy miejskiej zieleni

Nie tylko ławki, ale też dekoracyjne rośliny stanowią niezwykle ważny czynnik aranżacyjny parku i skweru. Niezwykły urok roztaczają rozłożyste iglaki, które można przycinać w atrakcyjne formy. Wzdłuż alejek znajdują się często sosny górskie, czyli kosodrzewiny. Na drzewku tym można dostrzec niewielkie i urocze szyszki osiągające wysokość od 2 do 5 cm. Tereny wokół zbiorników wodnych, np. stawów często porastają cisy. Oprócz tych gatunków iglaków w parku często pojawiają się karłowe odmiany choiny kanadyjskiej. Warto wiedzieć, że po roztarciu w palcach igły wydziela się wyjątkowy aromat.

Takich roślin jest mnóstwo i powinno rosnąć ich jak najwięcej na terenach zielonych. Szczególnie w parkach i na skwerach, które są oazami ciszy idealnymi do odpoczynku ale też stanowią "zielone płuca" miast, gdzie czasem stan powietrza nie jest najlepszy. Oczywiście chodzi tu nie tylko o osobliwą urodę tych drzew, ale też o zapach, jaki roztaczają. W drzewach iglastych, np. takich iglakach jak sosna, cedr czy cyprys znajdują się cenne olejki eteryczne. To bardzo mocno skoncentrowane związki lotne, które pachną niezwykle intensywnie. Każdy z nich wykazuje inne właściwości pro zdrowotne, ale też działa terapeutycznie. Wystarczy wejść do parku, aby nasycić się zieloną i pachnącą pozytywną energią na kolejne dni.

Oprócz ławeczek, roślinności i dekoracji np. donic i figur ogrodowych w parku powinna być też dobrze zorganizowana przestrzeń. Część, na której można rozłożyć kocyk i zrobić piknik i część do spacerowania. Klimatyczne ocienione zaułki i mocno nasłonecznione miejsca przeznaczone szczególnie do zabawy są niezwykle potrzebne. Przestrzeń parkowa powinna być optymalnie rozplanowana. Wtedy każdy bezie czuł się swobodnie i komfortowo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości