Wiadomości

Dostałeś zaproszenie na pokaz? Nie idź, bo możesz stracić pieniądze

3 lutego 2021, 15:21
Miejski rzecznik praw konsumentów ostrzega przed firmą, która organizuje pokaz w najbliższą sobotę w restauracji przy ul. 8 Maja w Gorzowie. Tomasz Gierczak podkreśla, że każda osoba, która otrzymała sms-a z zaproszeniem pod żadnym pozorem nie powinna brać udziału w spotkaniu, inaczej może stracić pieniądze.

W ostatnich dniach mieszkańcy Gorzowa oraz okolicznych miejscowości otrzymują wiadomości sms o następującej treści: "Zapraszamy do udziału w akcji reklamowej oraz po odbiór gwarantowanego prezentu w dniu 2021-02-06 w Restauracji "Radosna", ul. 8 Maja 8 o godzinie 11:00".

Jeżeli dostałeś/dostałaś takie zaproszenie w wiadomości tekstowej, to pod żadnym pozorem nie skorzystaj z niego. Przed czym zresztą ostrzega miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie.

- Mimo epidemii koronawirusa oszuści nie odpuszczają. Kolejna firma zaprasza od kilku dni mieszkańców Gorzowa po odbiór prezentu pod warunkiem udziału w spotkaniu w najbliższą sobotę 6 lutego. Rzeczywistym celem spotkania jest sprzedaż drogich produktów i usług za wielotysięczne kwoty. Poinformowałem restaurację o nieuczciwych praktykach organizatora spotkania i zwróciłem się o nieudostępnianie lokalu. Zostało również skierowane zawiadomienie na policję o narażeniu uczestników, głównie starszych osób na zagrożenie zdrowia i życie w związku z epidemią COVID-19 – mówi Tomasz Gierczak, miejski rzecznik praw konsumentów w Gorzowie. 

Ponadto Gierczak apeluje, aby ostrzegać swoją rodzinę oraz znajomych przed taką „promocją”. Natomiast jeżeli ktoś dał się oszukać i kupił towar na takim spotkaniu powinien od razu zgłosić się do miejskiego rzecznika praw konsumentów Tomasza Gierczaka pod numerem telefonu 95 735 57 47 lub na maila brk@um.gorzow.pl.

Niestety tego typu pokazy podczas których można kupić garnki, sprzęt agd, pościel oraz mnóstwo innych rzeczy odbywają się bardzo często w praktycznie w całej Polsce. Tylko w ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał aż sześć firm, które łamały prawa konsumentów podczas pokazów oraz prezesa zarządu jednej z nich, który utrudniał przeprowadzenie kontroli. Łączna suma kar nałożonych przez UOKiK to ponad 3,5 mln zł. 

Organizatorzy prezentacji wprowadzali konsumentów w błąd m.in. handlowcy ukrywali faktyczny cel spotkania, nie spełniali obietnic dotyczących prezentów, wabili fikcyjnymi promocjami i ograniczali prawo do reklamacji lub odstąpienia od umowy.

KOMENTARZ WŁAŚCICIELI RESTAURACJI SKIEROWANY DO RZECZNIKA PRAW KONSUMENTA

Poniżej przedstawiamy w całości pismo, jakie dotarło do portalu gorzowianin.com, a zostało skierowane do Tomasza Gierczaka, miejskiego rzecznika praw komsumenta.

"Szanowny Panie,

Z wielkim zaskoczeniem odczytaliśmy Pański atak, tak właśnie atak na nasza Restaurację, tak w piśmie skierowanym do nas jaki i w artykule na portalu gorzowianin.com.

Czytelnik mógł odebrać nas jako lokal działający w tzw. kontrabandzie, która wyłudza pieniądze od uczestników spotkań organizowanych przez firmy całkowicie nie związane z naszą firmą. Sugeruje Pan wiele niesprawdzonych treści oskarżając naszych kontrahentów, jako by mieli z założenia działać na szkodę przybyłych na spotkania Gości. 

Nadużył Pan swoich kompetencji służbowych i wręcz naruszył obowiązujące prawo dopuszczając się pomówień. Nie miał Pan zupełnej wiedzy o sposobie wykonania spotkań w dniu 6.02.2021 przez organizatora. Nadmienię, że kontakt z osobami zainteresowanymi miał odbyć się z zachowaniem ścisłych rygorów sanitarnych. 

Uważamy ponadto, że domniemanie, w tym przypadku, dopuszczenia się niedozwolonych praktyk handlowych, jest całkowicie nie na miejscu w przypadku pełnionej przez Pana funkcji jako Rzecznika Praw Konsumenta. Nagannym jest wrzucanie tego typu działalności do jednego przysłowiowego worka. W każdej branży znajdą się naciągacze i oszuści ale także, większość, to firmy i ludzie, którzy działają uczciwie.

Dzięki proponowanym spotkaniom, pokazom instruktażowym, potencjalni Klienci dopiero otwierają oczy na jakość i możliwości produktów. Często wymienione marki i inne, nie oferują swoich produktów w sieciach handlowych czy w tzw. reklamie w mediach.  Zakładam, że Pańskie podejście do wydarzenia wynikło z nieznajomości dóbr tzw. luksusowych i niewiedzy o sposobie ich dystrybucji. 

Nie czarujmy się, tak trochę abstrahując, po pierścionek z brylantem za tysiące dolarów, Klient nie idzie do marketu lecz jest obsługiwany przez doradcę personalnego. Myślę, że tą błyskotliwą refleksją mogę zakończyć wyjaśnienia z mojej strony.

Jedno dobro, które wynika z podniesionej sprawy, to pojawienie się w mediach informacji, że nasza restauracja wciąż istnieje, czeka i zaprasza mieszkańców Gorzowa do skorzystania z naszych usług zawsze kiedy będzie to możliwe. 

Działamy na rynku  ponad 20 lat i zawsze z szacunkiem i należytą dbałością zwracamy uwagę na jakość i środki finansowe naszych Klientów, by nigdy nie wychodzili z naszego lokalu z poczuciem zaniedbania czy wręcz, że zostali oszukani.

Jednocześnie proszę uprzejmie o wyrażenie publicznie i personalnie na ręce naszej firmy, przeprosin dla nas jako Restauracji oraz w dobry geście również wymienionym przez Pana, w treści artykułu, firmom.

Z wyrazami szacunku
Przedsiębiorcy prowadzący Restaurację Radosną"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości