Wiadomości

Właściwości oliwy z oliwek

19 stycznia 2021, 12:28
Tłuszcze roślinne to niezbędny element dobrze zbilansowanej diety. Potrzebujemy ich do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych jest oliwa z oliwek. To jeden z najstarszych olejów uzyskiwany z owoców oliwki.

Oliwa z oliwek kupiona np. w sklepie bee.pl zawiera wiele składników odżywczych, posiada cenne właściwości zdrowotne. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.

Właściwości zdrowotne

Zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych – kwasów omega–3 i omega–6. To bardzo zdrowe tłuszcze zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory i utrzymujące w organizmie odpowiedni poziom zdrowego cholesterolu.

Spożywając oliwę z oliwek chronimy nasze serce i zapobiegamy chorobom układu krążenia. Ten produkt poprawia też przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Oliwa z oliwek korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Dieta śródziemnomorska oraz spożywanie oliwy z oliwek nawet o 40% zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Oliwa z oliwek zawiera antyoksydanty – witaminy A i E, które zwalczają wolne rodniki. Zawiera też witaminę K, która uszczelnia naczynia krwionośne i wpływa na odpowiednią krzepliwość krwi. Dzięki zawartości witaminy D zapobiega wystąpieniu osteoporozy u osób dorosłych oraz krzywicy u dzieci.

Właściwości kosmetyczne

Oliwa z oliwek świetnie sprawdzi się w kosmetyce. Idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej. Nawilża, natłuszcza, odżywia, łagodzi podrażnienia, leczy stany zapalne, działa przeciwstarzeniowo, posiada działanie antyalergiczne i przeciwbakteryjne. Maseczka z oliwy z oliwek to doskonały sposób na regenerację włosów.

Oliwa z oliwek to również naturalny filtr przeciwsłoneczny. Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Można ją nakładać bezpośrednio na skórę twarzy. Oliwa z oliwek to składnik kremów, balsamów do ciała, mydeł, produktów dla dzieci.

Jak spożywać oliwę z oliwek?

Oliwę z oliwek najlepiej spożywać na surowo, wtedy w pełni wykorzystamy jej potencjał zdrowotny. Można też stosować ją do smażenia, chociaż obróbka termiczna niszczy niektóre ważne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Oliwę z oliwek należy przechowywać w suchym, ciemnym miejscu z dala od źródeł ciepła.

Najlepiej spożywać oliwę z pierwszego tłoczenia. Wprawdzie jest droższa niż inne rodzaje oliwy, ale zawiera więcej związków polifenolowych posiadających wysokie walory zdrowotne.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości