Wiadomości

Mała architektura w przestrzeni publicznej. Jak stworzyć ładny, użyteczny zakątek?

15 stycznia 2021, 13:32
Dzikie podwórka i osiedlowe place, na których każdy robił co się tylko żywnie podobało, są już melodią przeszłości. Plany zagospodarowania dostępnego miejsca opracowuje się z dużym wyprzedzeniem, choć mieszkańcy niejednokrotnie mają decydujący głos. Na przykład poprzez głosowanie nad budżetem obywatelskim, organizowanym przez coraz więcej lokalnych samorządów. Każdy taki pomysł wymaga przygotowania szczegółowego projektu, wraz z kompletnym kosztorysem.

Modułowe, wielofunkcyjne systemy dają architektom ogromną swobodę twórczą i wolność wyboru

Co ważne, późniejsze utrzymanie niektórych rozwiązań nie generuje dodatkowych wydatków. Zerowe bądź bardzo niskie koszty eksploatacji często są jednym z ważniejszych kryteriów na etapie oceny projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Zamiana zapomnianego, opuszczonego skweru w miejsce relaksu na świeżym powietrzu albo interesującą ścieżkę edukacyjną powinna być w miarę możliwości jednorazową inwestycją. Taką, która przez długi czas będzie przynosić realne korzyści okolicznym mieszkańcom. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie wszystkich elementów, jakie według założeń mają pojawić się w danym punkcie mapy miasta. Według specjalistów z firmy OmegaSystem elegancki wygląd zabudowy musi iść w parze z ponadprzeciętną wytrzymałością. Coraz częściej spotyka się tzw. rozwiązania wandaloodporne, zaprojektowane z myślą o specyfice polskich osiedli. W tej roli całkiem nieźle sprawdzają się konstrukcje z odpowiednio wzmocnionych profili aluminiowych.

Ławki, wiaty, czy kosze na śmieci z trwałych materiałów skutecznie oprą się wielu zewnętrznym siłom

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko wybryki chuliganów mogą zniszczyć nowoczesny, sielankowy krajobraz. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem okazuje się nieprzewidywalna pogoda, ze swoimi gwałtownymi kaprysami. Połamane przez wiatr tablice z planszami informacyjnymi czy zewnętrzne meble o wyblakłych pod wpływem słonecznego promieniowania UV kolorach raczej nie będą budzić w mieszkańcach specjalnego entuzjazmu. Utrudnione korzystanie z przygotowanych atrakcji sprawi, że potencjalnie świetny pomysł zostanie pogrzebany przez kiepską realizację. Z tego względu warto zawczasu uwzględnić wykorzystanie elementów wysokiej jakości. Przestrzeń zaaranżowana w sposób nowoczesny wiele zyska na małej architekturze, która przez wiele lat zachowa komplet swoich pierwotnych właściwości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości