Wypadek samochodowy za granicą. Jak postępować i czego nie robić w takiej sytuacji?

15 stycznia 2021, 13:27
Obecność Polski w strefie Schengen znacznie zwiększyła swobodę podróżowania po ogromnej części Starego Kontynentu. Wiele osób chętnie korzysta z tej możliwości – trzeba jednak pamiętać o ryzyku stłuczki lub poważniejszego wypadku. Brak znajomości języka obcego, czy to przez kierowców czy też miejscowe służby, może mocno skomplikować wiele spraw. Prawnicy z kancelarii AIF radzą, w jaki sposób się zachować, gdy nie uda się uniknąć zderzenia.

Przed wyjazdem na Zachód przygotuj sobie kilka wzorów dokumentów, np. oświadczenia o zdarzeniu drogowym

Wydaje się, że konieczności posiadania prawa jazdy oraz polisy ubezpieczenia OC – lub równoważnego poświadczenia – nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Warto natomiast zwrócić uwagę na pozostałe papiery, takie jak oświadczenie o sprawstwie wypadku. Zdarzają się sytuacje, kiedy rozemocjonowani kierowcy podpisują podsunięte dokumenty, biorąc cudze zapewnienia za dobrą monetę. Niestety bywa i tak, że tym samym nieświadomie zrzekają się wszelkich roszczeń albo wręcz biorą winę na siebie. Warto mieć przy sobie, np. w samochodowym schowku zestaw uprzednio przygotowanych wzorów do wypełnienia. I to w dwóch, a najlepiej trzech językach: polskim, międzynarodowym angielskim oraz pismo sporządzone w języku obowiązującym w danym kraju. Uczestników wypadku (w razie możliwości również świadków) należy poprosić o podanie danych osobowych, informacji o samochodzie uczestniczącym w zdarzeniu oraz numeru polisy ubezpieczeniowej.

Uzyskanie odszkodowania za wypadek poza Polską będzie łatwiejsze przy wsparciu kompetentnych prawników

Taki zestaw dokumentów będzie niezbędny do potwierdzenia przebiegu wydarzeń przed ubezpieczycielem. Niestety w pewnych przypadkach dotarcie do przedstawiciela odpowiedniego towarzystwa przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych bądź Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje sporo czasu. A nie każdy może sobie pozwolić na długie oczekiwanie, aż należne świadczenia znajdą się na koncie. Przy staraniach o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie warto skorzystać z pomocy fachowców. Wspomniana Kancelaria AIF ma na swoim koncie sprawy, które dotyczyły wypadków na terenie wielu krajów Europy. Na stronie https://www.tuodszkodowania.pl/ można znaleźć kilka przykładowych case studies. Warto również zapoznać się z praktycznymi poradami, udzielanymi przez doświadczonych specjalistów.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości