Gorzów: Drogowe rewolucje w 2021 roku

8 stycznia 2021, 10:57
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Sprawdziliśmy co czeka mieszkańców Gorzowa w 2021 roku, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe. Jak się okazuje, w tym roku zaplanowano również wiele remontów najważniejszych ulic w mieście, ale również tych mniejszych, które spowodują spore utrudnienia w ruchu. W 2021 roku zostaną również wybudowane nowe drogi, które zmienią całkowicie układ komunikacyjny danej części Gorzowa.

Tegoroczny budżet Gorzowa to przede wszystkim budżet inwestycyjny, w którym zapisano aż 359 mln 851 tys. zł na realizację najważniejszych inwestycji w mieście. Wśród nich są również przebudowy i remonty wielu ulic, ale również budowa nowych dróg. Zebraliśmy najważniejsze drogowe inwestycje 2021 roku – zarówno te większe, jak i te mniejsze – które na pewno spowodują spore utrudnienia w ruchu.

Rozbudowa DK22 – to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. W tym roku rozbudowa drogi krajowej nr 22 wkroczy w decydujący etap i zmieni całkowicie układ komunikacyjny w tej części miasta. W ramach inwestycji gotowy jest już drugi pas ul. Łukasińskiego, natomiast w trakcie budowy jest druga nitka ul. Walczaka i Zawackiej. Przed wykonawcą jeszcze sporo pracy, bo czeka go również przebudowa ronda Gdańskiego, a także budowa trzech nowych rond – na skrzyżowaniu ul. Zawackiej i Łukasińskiego, na skrzyżowaniu Walczaka i Szarych Szeregów oraz na skrzyżowaniu Walczaka i Fieldorfa-Nila. Na nowo zostanie wybudowane również torowisko tramwajowe, które będzie znajdowało się pomiędzy jezdniami ul. Walczaka. Tramwaj będzie dojeżdżał w rejon skrzyżowania z ul. Fieldorfa-Nila, gdzie powstanie tzw. krańcówka. Dwupasmowa DK22 powinna być gotowa do stycznia 2022 roku. Koszt inwestycji to aż 73 mln 998 tys. zł.

Przebudowa skrzyżowania ul. Chrobrego, Jagiełły i Wybickiego – obecnie trwającą inwestycją, jest również przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I. Jednak to ostatni etap inwestycji, który rozpocznie się w marcu 2021 roku da się najbardziej we znaki mieszkańcom Gorzowa. Chodzi o przebudowę skrzyżowania ul. Chrobrego, Jagiełły i Wybickiego, które jest newralgicznym punktem komunikacyjnym w centrum Gorzowa. Skrzyżowanie będzie zamykane połówkowo, tak aby częściowo ograniczać przejezdność i stopniowo udostępniać teren archeologom. Wykonawca ma czas do końca października 2021 roku na zakończenie robót. Jednak prace archeologiczne mogą spowodować wydłużenie terminu. Koszt inwestycji to 69 mln 27 tys. zł.

Spichrzowa etap III – Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku władze Gorzowa zamierzają ogłosić przetarg na budowę nowego odcinka ul. Spichrzowej od ul. Hejmanowskiej do ul. Teatralnej. Przed wykonawcą będzie sporo pracy, ponieważ teren inwestycji nie będzie ławy. Nowa droga ma odciążyć centrum miasta i być alternatywnym objazdem. Miasto szacuje, że inwestycję uda się zrealizować do końca 2021 roku i jej koszt zamknie się w 7 mln zł.

Kombatantów – przebudowa ul. Kombatantów miała zostać zrealizowana w 2020 roku, ale z uwagi na brak pieniędzy, został przesunięty na 2021 rok. Droga zostanie wyremontowana na odcinku od galerii Feeria do skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów. Wykonawcę prac czeka sfrezowanie warstwy ścieralnej i wykonanie nowej warstwy asfaltu wraz z wymianą zdegradowanych krawężników. A także geometria skrzyżowania ul. Kombatantów, Szarych Szeregów i Bora-Komorowskiego poprzez budowę minironda. Miasto zamierza przeznaczyć na tę inwestycję 1,2 mln zł.

Budowa drogi pomiędzy Myśliborską i Londyńską – Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich mieszkańców os. Europejskiego. W ramach inwestycji „Budowa ulicy pomiędzy ul. Myśliborską i Londyńską” zostanie wybudowany drugi wjazd na osiedle. Wykonawca prac będzie musiał wykonać fragment ul. Haskiej od ul. Myśliborskiej w kierunku ul. Londyńskiej oraz zostanie wybudowany brakujący odcinek pomiędzy rondem Europejskim, a ul. Londyńską. Miasto zamierza przeznaczyć na budowę nowej drogi 1,2 mln zł.

Rozbudowa ul. Myśliborskiej - Ta inwestycja powinna zakończyć się do 23 listopada 2020 roku, ale niestety tak się nie stało i póki co, na placu budowy dzieje się niewiele. Wykonawca złożył do Urzędu Miasta Gorzowa wniosek o wydłużenie terminu realizacji inwestycji. Tłumaczył się, że natrafił na kolizje sieci uzbrojenia podziemnego i porządkowanie sytuacji związanej z tymi sieciami, przeprojektowanie i właściwe wykonanie ich przebiegu spowoduje, że inwestycja zostanie zakończona do końca marca 2021 roku

Olimpijska – na dziurawą ul. Olimpijska narzeka wielu kierowców. Dlatego też cieszy, że w 2021 roku ta zniszczona droga doczeka się remontu. W ramach inwestycji wartej 1 mln zł zostanie sfrezowana zniszczona nawierzchnia oraz wykonana nowa nakładka asfaltowa.

Okólna – to bez wątpienia jedna z najbardziej zniszczonych dróg w mieście. W tym roku miasto zamierza przebudować ul. Okólną za kwotę 550 tys. zł, ale tylko na odcinku od ul. Marii Klimek do Pomorskiej.

Trasa Nadwarciańska – jeżeli chodzi o Trasę Nadwarciańską, to nie będzie tutaj spektakularnych prac, ale na pewno spowodują one utrudnienia w ruchu. Miasto zamierza zlecić wymianę warstwy ścieralnej wraz z korektą niwelety. Koszt inwestycji to 1,5 mln zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->