Wiadomości

Mieszkańcy chcą remontu chodnika, ale nie wycinki drzew

15 grudnia 2020, 16:00
fot. Anna Kluwak
W ramach budżetu obywatelskiego miałaby zostać zrealizowana inwestycja pod nazwą „Remont chodnika przy ul. Puszkina”. Jednak to wymagałoby wycinki 21 drzew rosnących w linii krawężników. Dlatego też część mieszkańców sprzeciwia się wycince i twierdzi, że remont można przeprowadzić oszczędzając drzewa. Miasto zleciło w tej sprawie ekspertyzę dendrologiczną, ale chce również poznać zdanie pozostałych gorzowian, zanim podejmie decyzję w sprawie inwestycji.

Mieszkańcy osiedla Piaski zgłosili do budżetu obywatelskiego zadanie pod nazwą „Remont chodnika przy ul. Puszkina”. Projekt został wybrany do realizacji, ale kiedy okazało się, że w ramach remontu mają zostać wycięte drzewa zdania mieszkańców na ten temat zostały podzielone. Jedni uważają, że przebudowa chodnika jest potrzebna, nawet jeżeli ma to się wiązać z wycinką drzew. Inni twierdzą, że nie ma takiej potrzeby. - Chodnik, który tam jest można wyremontować i nie ma potrzeby wycinki drzew – podkreśla pan Krzysztof.

Na odcinku ul. Puszkina, który miałby zostać objęty remontem rośnie 37 drzew, natomiast wyciętych zostałoby 21 drzew. Jak się okazało, miasto jeszcze nie podjęło ostatecznej decyzji w sprawie zadania z budżetu obywatelskiego.

- Grupa mieszkańców, która oczekuje remontu chodnika przy ul. Puszkina i chce tę inwestycję zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego, poprosiła miasto o ocenę tej inwestycji. W celu rzetelnej oceny inwestycji i wypracowania możliwych rozwiązań drogowych, miasto zleciło ekspertyzę dendrologiczną – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Ankieta

Remont chodnika przy ul. Puszkina

  • Wyciąć drzewa i wyremontować chodnik50.75%
  • Zostawić drzewa i nie remontować chodnika38.17%
  • Nie mam zdania11.09%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 938
 

Jak czytamy w ekspertyzie, pozostawienie stanu istniejącego (szerokość jezdni) skutkuje wycinką drzew znajdujących się w skrajni. Dodatkowo system korzeniowy uszkodził krawężniki, konstrukcję nawierzchni drogi oraz chodnika w sposób uniemożliwiający jej odtworzenie. Specjaliści proponują również zawężenie jezdni do 4 metrów szerokości w celu zmiany ruchu na jednokierunkowy lub do szerokości 3,5 metra z zachowaniem drogi dwukierunkowej, ale z koniecznymi mijankami.

- Przy planowaniu prowadzenia prac remontowych jezdni i chodnika należy założyć konieczność usunięcia wszystkich drzew z gatunku robinia akacjowa. Jest to łącznie 21 drzew rosnących na odcinku ul. Puszkina od ul. Żwirki i Wigury do ul. Kilińskiego. Drzewa są w stanie średnim lub złym, a ich szacowany wiek wynosi około 60-70 lat. Zważywszy na powyższe oraz fakt, że wszystkie drzewa rosną w linii krawężników oraz niebezpieczeństwo jakie zaczynają stwarzać dla uczestników ruchu, rekomendujemy ich wycinkę - czytamy w ekspertyzie dendrologicznej.

-Przedstawiamy tę ekspertyzę, ponieważ chcemy poznać zdanie mieszkańców naszego miasta. Do oceny są przede wszystkim dwa względy. Jeden - to przyroda, ochrona zieleni, drugi – bezpieczeństwo mieszkańców. Miasto nie jest w tej chwili w sytuacji, która zmusza do pilnego działania. Zanim zostanie podjęta decyzja, chcemy, by sprawa była rozpoznana publicznie, by wymieniono różne argumenty. Dopiero wtedy podejmiemy decyzję – tłumaczy Ciepiela.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości