Wiadomości

Temat podwyżki podatku od nieruchomości wraca na sesję

7 grudnia 2020, 10:06
fot. archiwum
Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gorzowa, radni po raz kolejny spróbują się zająć uchwałą w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. To będzie już trzeba próba podwyższenia opłat. Jeżeli tym razem uda podjąć się uchwałę, to od 2021 roku mieszkańcy Gorzowa będą płacić 0,73 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 24,37 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. W związku z podwyższeniem stawki podatkowej wzrost wpływu do budżetu miasta wyniesie 2 mln 308 tys. zł.

Władze Gorzowa próbują wprowadzić podwyżkę podatku od nieruchomości. Jednak podczas październikowej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni odrzucili projekt uchwały w sprawie podwyżek, tłumacząc, że miasto ma teraz ważniejsze sprawy. Natomiast w listopadzie punkt dotyczący podwyżki został zdjęty z porządku obrad.

Teraz temat podwyżki podatku od nieruchomości wraca po raz trzeci. Podczas specjalnie zwołanej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 9 grudnia, radni po raz kolejny zajmą się uchwałą w sprawie podwyżki podatku w 2021 roku.

Projekt uchwały zakłada, że od 2021 roku mieszkańcy Gorzowa będą płacić 0,73 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 24,37 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. To oznacza, że stawka za 1 m.kw. w przypadku mieszkania będzie wyższa o 0,02 zł od obecnej, natomiast jeżeli chodzi o lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to podwyżka o 0,82 zł za 1 m.kw.

- Przy konstrukcji projektu uchwały wzięto pod uwagę obecną sytuację w jakiej znajdują się podatnicy z uwagi na panującą pandemię, uwzględniono również wskaźnikami makro jak i mikroekonomiczne, takie jak zwiększenie stawek podatkowych o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz analizę porównawczą dochodów budżetu miasta z tytułu poboru podatków i opłat lokalnych przy zastosowaniu stawek maksymalnych wynikających z obwieszczenia ministra finansów, w stosunku do dochodów przy zastosowaniu stawek proponowanych w przedłożonym projekcie. Kierując się koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków proponuję podniesienie stawek podatku od nieruchomości o 3,5% - tłumaczy Agnieszka Kaczmarek, skarbnik miasta.

Zakładając, że ktoś ma mieszkanie o powierzchni 70 m.kw. z udziałem w gruncie 20 m.kw., obecnie płaci podatek w wysokości 59 zł. Natomiast po podwyżce, w 2021 roku zapłaci 61 zł, czyli o 2 zł więcej. Natomiast w przypadku budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni 100 m.kw. na działce 3 ary obecnie podatek wynosi 2631 zł, natomiast po podwyżce 2722 zł, czyli o 91 zł więcej. Według szacunków miasta, wzrost wpływu do budżetu miasta w związku z podwyższeniem stawki podatkowej wyniesie 2 mln 308 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości