• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Takiego muralu w Gorzowie jeszcze nie było [zdjęcia]

4 grudnia 2020, 13:38
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Na ścianie kamienicy przy ul. Jagiełły koło ronda turbinowego powstał trójwymiarowy mural. Mural jest prezentem dla gorzowian od PGE Energia Ciepła S.A. oddział Elektrociepłownia w Gorzowie z okazji 70-lecia zakładu. Nowy mural to efekt pracy Radosława Barka, który stworzył także słynny poznański mural na „Śródce”.

Na ścianie kamienicy przy ul. Jagiełły 15 koło ronda turbinowego, powstał pierwszy w Gorzowie trójwymiarowy mural. Autorem jest Radosław Barek, który w przeszłości zaprojektował także „Cud na Śródce” w Poznaniu.

- Pomysł na kompozycję muralu powstał z obserwacji otoczenia kamienicy. Efekt trójwymiarowy tworzy brama z łukiem otwierająca się na słoneczny krajobraz z elementami architektury charakterystycznymi dla Gorzowa. Całość zdobi napis informujący o 70-leciu gorzowskiej elektrociepłowni, która daje ciepło i energię dla miasta – wyjaśnia Radosław Barek, autor projektu.

Mural powstał z okazji 70-lecia działalności gorzowskiego oddziału PGE Energia Ciepła. Od 70 lat pracownicy elektrociepłowni zapewniają każdego dnia ciepło i energię elektryczną mieszkańcom Gorzowa, dbając przy tym o lokalne środowisko. Data jego odsłonięcia nie jest przypadkowa. Pierwszy kocioł gorzowskiej elektrociepłowni został rozpalony 6 grudnia 1950 roku. To tę datę uznaje się za początek pracy jednostek wytwórczych aktualnej elektrociepłowni.

- Przeszliśmy długą drogę rozwoju. Począwszy od odpalenia pierwszych kotłów i turbin w elektrowni, przez uruchomienie pełnego pionu ciepłowniczego w latach 70-tych, kończąc na wybudowaniu dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych. To efekt pracy wielu pokoleń gorzowskich energetyków, którym serdecznie dziękuję. Dzisiaj świętujemy, ale nie zapominamy, że przed nami jeszcze wiele pracy, by podwyższać komfort życia mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i dalej dbać o środowisko naturalne – podkreśla Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła oddział Elektrociepłownia w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/6 Nowy mural przy Jagiełły

1/6 Nowy mural przy Jagiełły

2/6 Nowy mural przy Jagiełły

2/6 Nowy mural przy Jagiełły

3/6 Nowy mural przy Jagiełły

3/6 Nowy mural przy Jagiełły

4/6 Nowy mural przy Jagiełły

4/6 Nowy mural przy Jagiełły

5/6 Nowy mural przy Jagiełły

5/6 Nowy mural przy Jagiełły

6/6 Nowy mural przy Jagiełły

6/6 Nowy mural przy Jagiełły

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości