• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

W Gorzowie pojawiły się pierwsze łąki kwietne

3 grudnia 2020, 08:45
Miasto zgodnie z zapowiedziami zajęło się posianiem łąk kwietnych w czterech różnych lokalizacjach m.in. w parku Górczyńskim czy parku 750-lecia. Przy ich zasiewie posłużono się dwoma metodami. Wiosną okaże się czy obie są równie skuteczne. Urzędnicy planują w 2021 roku stworzenie łąk kwietnych w kolejnych 6 miejscach w Gorzowie.

Jesienią wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego, który zajmuje się również miejską zielenią, pod okiem fachowców z Polski, mających doświadczenie w zakładaniu łąk kwietnych zlecił wykonanie łąk kwietnych w Gorzowie w czterech lokalizacjach: w parku Górczyńskim, parku 750-Lecia Gorzowa, alei księdza Andrzejewskiego i na skarpie przy ul. Matejki.

Łąki wykonano w dwóch technologiach przygotowania gruntu. Pierwszy polegał na pełnym przygotowaniu wraz z przekopaniem ziemi i wybraniem roślinności naturalnie porastającej teren, a następnie zasiewem nasion roślin łąkowych – tak stało się w parkach Górczyńskim i 750-Lecia.

Drugi polegał na bardzo niskim skoszeniu roślinności naturalnie porastającej wybrane miejsce, zebraniem pokosu), a potem wysiewie nasion roślin łąkowych. Tak zrobiono na pasie środkowym alei ks. Andrzejewskiego, na skarpie skweru z placem zabaw przy ul. Matejki oraz w drugiej części parku 750-Lecia. Do zasiewu zastosowano mieszankę 40 specjalnych gatunków roślin łąkowych.

- Wiosną okaże się, czy obie metody przynoszą dobre efekty i czy warto je stosować w dalszych planach tworzenia łąk kwietnych w Gorzowie – podkreśla Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. W 2021 roku miasto przygotowuje się do założenia łąk kwietnych w 6 kolejnych lokalizacjach: w parku przy szpitalu psychiatrycznym, w parku Słowiańskim, na pasie rozdzielającym jezdnie ulicy Słowiańskiej, na błoniach przy Kłodawce przy ul. Chodkiewicza, na skwerze na rogu Kosynierów Gdyńskich i Matejki oraz na skwerze przy ul. Okólnej.

Powstanie łąki kwietnej w mieście, to inicjatywa samych mieszkańców, którzy w lipcu 2019 roku zwrócili się do Urzędu Miasta Gorzowa z prośbą o zastąpienie trawników właśnie łąkami kwietnymi. Mieszkańcy tłumaczyli, że podczas upałów trawa po prostu wysychała, co i najgorsze była i tak koszona przez miejskie służby. Natomiast łąka kwietna to przyjazna środowisku alternatywa dla trawników, a do tego jest łatwa w utrzymaniu, mało wymagająca, pełni funkcję antysmogową i po prostu ładnie wygląda.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości