• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kiedy w Gorzowie pojawi się nowy monitoring?

28 listopada 2020, 11:34
fot. archiwum
Jeszcze w grudniu mają rozpocząć się pierwsze prace ziemne związane z budową nowej sieci monitoringu oraz systemu informacji pasażerskiej. Natomiast w marcu 2021 roku wykonawca zajmie się montażem pierwszych kamer. Nowa sieć monitoringu będzie się składać z 33 kamer w różnych częściach centrum miasta.

O potrzebie nowoczesnej sieci monitoringu miejskiego mówi się w Gorzowie od dawna. Zwłaszcza w przypadkach, kiedy dochodzi do aktów wandalizmu. Po kilku nieudanych próbach, władze miasta w końcu rozstrzygnęły przetarg na rozbudowę monitoringu miejskiego oraz budowę systemu informacji pasażerskiej. Umowa z firmą Konwerga na kwotę 8 mln 602 tys. zł została podpisana w sierpniu – zgodnie z jej zapisami wykonawca ma 10 miesięcy od dnia podpisania umowy na zamontowanie kamer monitoringu miejskiego oraz tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. To oznacza, że nowy monitoring oraz tablice LED na przystankach powinny być gotowe najpóźniej do czerwca 2021 roku.

Na jakim etapie obecnie są prace? - Wykonawca przygotowuje niezbędne projekty, w tym projekty organizacji ruchu. Przygotowuje się też do składania wniosków o zajęcie pasa drogowego na czas prac. Pierwsze prace budowlane ziemne rozpoczną się w grudniu, a całość prac ziemnych powinna skończyć się w marcu 2021 roku. Od marca planowane jest rozpoczęcie prac związanych z montażem kamer oraz tablic systemu informacji pasażerskiej. W tym czasie będzie też trwał demontaż starych kamer – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Oko na miasto

W ramach projektu dotyczącego systemu monitoringu miejskiego, wykonawca ma dostarczyć i zamontować 33 nowe kamery, utworzyć centrum serwerowe w Urzędzie Miasta przy ul. Sikorskiego oraz główne centrum monitoringu wizyjnego w budynku Komendy Miejskiej Policji przy ul. Wyszyńskiego. Będzie musiał również zdemontować stare kamery, a w ich miejsca zainstalować nowe urządzenia.

Nowe kamery mają pojawić się m.in. przy ul. Jagiełły, ul. Herberta, na Placu Staromiejskim, przy ul. Obotryckiej, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Sikorskiego, przy ul. Spichrzowej koło "Bosmana", przy ul. Chrobrego koło Arsenalu, w rejonie skrzyżowania ul. Warszawskiej i Ogrodowej, na Wełnianym Rynku przy Studni Czarownic, w trzech miejscach na Bulwarze Wschodnim, a także w rejonie skrzyżowania ul. Sikorskiego i Garbary oraz Sikorskiego i Dworcowej.

Tablice LED

System informacji pasażerskiej, to nic innego jak tablice świetlne LED, które będą w czasie rzeczywistym informowały pasażerów za ile przyjedzie autobus czy tramwaj danej linii. Tablice mają zostać zamontowane na 34 przystankach w całym mieście – wszystkie z systemem zapowiedzi głosowej. Ponadto w autobusach i tramwajach mają zostać zamontowane urządzenia służące do sterowania informacją pasażerską.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości