Wiadomości

Cmentarna kaplica zamieniona w kostnicę

26 listopada 2020, 15:16
fot. archiwum
Sytuacja w powiecie żarskim jest naprawdę trudna. W prosektoriach i kostnicach zaczyna brakować miejsca, dlatego też sztab kryzysowy podjął decyzję o utworzeniu kostnicy w kaplicy na terenie cmentarza komunalnego w Żarach.

W całej Polsce rośnie liczba zgonów, nie tylko z powodu koronawirusa, ale również tego, że dostanie się do lekarza z innymi schorzeniami graniczy z cudem. Trudna sytuacja jest również w województwie lubuskim, gdzie Urzędy Stanu Cywilnego odnotowały w październiku i listopadzie o wiele większą liczbę zgonów, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tylko w czwartek 26 listopada zmarło 7 osób zakażonych koronawirusem.

W powiecie żarskim zgonów jest dwa razy więcej, niż przed rokiem, dlatego też w prosektoriach i kostnicach zaczyna brakować miejsc. - Codziennie monitorujemy i sprawdzamy jak wygląda liczba zgonów w naszym powiecie. Na dzień dzisiejszy musimy zrobić wszystko, aby w godny sposób przechowywać ciała. Sytuacja jest naprawdę zła i musimy sobie jakoś z tym radzić - przyznaje w rozmowie z TV Regionalna Małgorza Issel, wicestarosta powiatu żarskiego.

Sztab kryzysowy powiatu żarskiego zdecydował, że kaplica na cmentarzu komunalnym w Żarach zostanie przekształcony w kostnicę. W miniony weekend z wnętrza kaplicy zniknęły ławki, a w ich miejscu zostały ustawione trumny z ciałami – łącznie zmieści się tam 100 trumien. Natomiast uroczystości pogrzebowe, które odbywały się do tej pory w kaplicy cmentarnej zostały odwołane. Kondukty żałobne wyruszają spod bramy cmentarza.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości