Wiadomości

Piesi będą mieli pierwszeństwo na pasach i zakaz używania telefonów

25 listopada 2020, 17:35
fot. archiwum
Prawdopodobnie w 2021 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy jeżeli chodzi o poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Rada ministrów przyjęła właśnie nowelizację ustawy, która zakłada wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych na pasach. Natomiast piesi przechodząc przez jezdnię będą mieli zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń rozpraszających uwagę.

W Gorzowie nie ma miesiąca, kiedy nie doszłoby do potrącenia pieszego - mniej lub bardziej poważnego. Niestety niektóre z potrąceń kończą się tragicznie. Takie sytuacje mają miejsce w całym kraju. Dlatego też rząd od dłuższego czasu pracuje nad poprawą bezpieczeństwa. We wtorek 24 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym". - Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych na pasach. To sprawi, że każdy kierowca zbliżający się do pasów, będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasu lub znajdującemu się na nich. Dodatkowo kierowca zbliżający się do pasów będzie musiał zmniejszyć prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów.

Z kolei pieszy będzie miał zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez pasy. Pieszy nie powinien korzystać na pasach również z innych urządzeń rozpraszających wzrok, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska. Ponadto pieszy będzie miał obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

To nie jedyne zmiany, które zakłada nowelizacja ustawy. Wśród zmienionych przepisów pojawił się zakaz jazdy na zderzaku na drogach ekspresowych i autostradach. Projekt zakłada, aby bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym go samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Zmieniono również dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym w nocy. Do tej pory kierowcy w godzinach nocnych mogli jeździć 60 km/h, teraz będzie to 50 km/h przez całą dobę. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wcześniej będą musiały zostać przegłosowane przez Sejm i Senat. Ustawa będzie musiała również zostać podpisana przez prezydenta. To oznacza, że nowe przepisy zaczną obowiązywać najwcześniej w 2021 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości