Sanepid szczepi przeciwko żółtej gorączce

8 sierpnia 2011, 12:06
(fot. Bartosz Zakrzewski)
Po długich staraniach Punkt Szczepień przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. rozszerzył swoją działalność o szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Do tej pory, by się zaszczepić, Lubuszanie musieli jeździć do Poznania lub Szczecina.

Żółta gorączka (żółta febra) występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej na terenie Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Do zakażenia dochodzi na skutek ukąszenia przez niektóre gatunki komara zakażonego wirusami należącymi do rodziny Flaviviridae. Choroba występuje między 150 stopni szerokości geograficznej północnej, a 150 stopni szerokości południowej. Zmiany chorobowe dotyczą głównie miąższu wątroby. Okres wylęgania trwa od 3 do 6 dni.
Szczepienie jest obowiązkowe (wymagane jest potwierdzenie szczepienia) dla wszystkich wyjeżdżających z Polski do: Angoli, Beninu, Burkina Faso, Burundi, Gabonu, Ghany, Gujany Francuskiej, Kamerunu, Kongo, Kongo Demokratyczna Republika, Liberii, Mali, Nigeru, Republiki Środkowo-Afrykańskiej, Ruandy, Sierra Leone, Św. Tomasza i Książęca (wyspy), Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej. Trzeba jednak pamiętać, iż wybierając drogę przez kraj trzeci, możemy spotkać się z koniecznością obowiązkowego szczepienia przeciwko żółtej febrze (na postawie wymogów kraju "pośredniego").
Szczepienie jest zalecane dla wyjeżdżających z Polski do: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Czadu, Ekwadoru, Etiopii, Gambii, Gujany, Gwinei, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Kenii, Kolumbii, Mauretanii, Nigerii, Panamy, Paragwaju, Peru, Senegalu, Somalii, Sudanu, Surinamu, Tanzanii, Trynidadu i Tobago, Ugandy i Wenezueli.
Szczepienia wykonywane są w ramach działalności Punktu Szczepień w środy od godziny 10 do godziny 14. Osoby zainteresowane wykonaniem szczepienia proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu upewnienia się, czy WSSE dysponuje odpowiednią ilością dawek szczepionki.

 

fp


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości