Gorzów walczy ze smogiem. Kolejne kopciuchy do likwidacji

24 listopada 2020, 11:48
fot. archiwum
Władze Gorzowa wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej planują kolejną wymianę źródeł ciepła. Tradycyjne piece węglowe zostaną zastąpione kotłami gazowymi. Plan jest ambitny, bo zakłada wymianę prawie 200 urządzeń grzewczych w 100 lokalach komunalnych na terenie całego miasta do 2022 roku.

Od kilku lat władze Gorzowa wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej walczą ze smogiem i sukcesywnie wymieniają piece kaflowe na ekologiczne źródła ciepła. Najpierw w ramach programu "Kawka" poszczególne kamienice były podłączane do centralnego ogrzewania, natomiast w ostatnim czasie tradycyjne kopciuchy są zastępowane kotłami gazowymi. Również w 2021 roku w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła na obszarze miasta Gorzowa” planowana jest kolejna likwidacja pieców kaflowych.

Do 2022 roku mają zostać zlikwidowane 194 piece kaflowe i 2 kotły węglowe. W zamian zamontowane zostaną nowoczesne, niskoemisyjne dwufunkcyjne kotły gazowe. Miasto ma na ten cel przeznaczone 1 mln 300 tys. zł.

W 2021 roku piece kaflowe zostaną zlikwidowane w 50 lokalach, a w 2022 w 20 mieszkaniach komunalnych. Mieszkania znajdują się nie tylko w śródmieściu Gorzowa, ale również na Zawarciu. Co istotne, wszelkie koszty związane z wymianą źródeł ciepła pokryje miasto. Lokatorzy za demontaż i rozbiórkę pieców kaflowych, a następnie zamontowanie ekologicznego pieca gazowego nie zapłacą ani złotówki.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x