Wiadomości

Podwyżka podatku od nieruchomości dojdzie do skutku?

20 listopada 2020, 11:20
fot. archiwum
Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gorzowa, radni po raz kolejny będą głosować nad uchwałą w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. W przypadku mieszkania stawka za 1 m.kw. będzie wyższa o 0,02 zł, natomiast jeżeli chodzi o lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to podwyżka o 0,82 zł za 1 m.kw. Według szacunków miasta, wzrost wpływu do budżetu miasta w związku z podwyższeniem stawki podatkowej wyniesie 2 mln 308 tys. zł.

W 2020 roku stawki podatku od nieruchomości wynosił: 0,71 zł za 1 m.kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oraz 23,55 zł za 1 m.kw. powierzchni użytkowej budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Natomiast podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 25 listopada radni po raz kolejny będą próbowali podjąć decyzję w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. Podczas październikowej sesji, radni odrzucili projekt uchwały w sprawie podwyżek. Wówczas miasto zakładało, że stawka za 1 m.kw. w przypadku mieszkania będzie wyższa o 0,03 zł, natomiast jeżeli chodzi o lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to podwyżka o 0,92 zł za 1 m.kw. Teraz te stawki są nieco niższe.

Projekt uchwały w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości zakłada, że od 2021 roku mieszkańcy Gorzowa będą płacić 0,73 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 24,37 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. To oznacza, że stawka za 1 m.kw. w przypadku mieszkania będzie wyższa o 0,02 zł, natomiast jeżeli chodzi o lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to podwyżka o 0,82 zł za 1 m.kw.

- Przy konstrukcji projektu uchwały wzięto pod uwagę obecną sytuację w jakiej znajdują się podatnicy z uwagi na panującą pandemię, uwzględniono również wskaźnimi makro jak i mikroekonomiczne, takie jak zwiększenie stawek podatkowych o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz analizę porównawczą dochodów budżetu miasta z tytułu poboru podatków i opłat lokalnych przy zastosowaniu stawek maksymalnych wynikających z obwieszczenia ministra finansów, w stosunku do dochodów przy zastosowaniu stawek proponowanych w przedłożonym projekcie. Kierując się koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaspokojenie rosnących potrzeb w zakresie wydatków proponuję podniesienie stawek podatku od nieruchomości o 3,5%.

Zakładając, że ktoś ma mieszkanie o powierzchni 70 m.kw. z udziałem w gruncie 20 m.kw., obecnie płaci podatek w wysokości 59 zł. Natomiast po podwyżce, w 2021 roku zapłaci 61 zł, czyli o 2 zł więcej. Natomiast w przypadku budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej o powierzchni 100 m.kw. na działce 3 ary obecnie podatek wynosi 2631 zł, natomiast po podwyżce 2722 zł, czyli o 91 zł więcej. Według szacunków miasta, wzrost wpływu do budżetu miasta w związku z podwyższeniem stawki podatkowej wyniesie 2 mln 308 tys. zł.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości