Wiadomości

Zaczyna brakować respiratorów. Tylko 7 wolnych urządzeń na całe województwo

5 listopada 2020, 17:50, red
fot. WSzW
Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, a co za tym idzie pojawia się coraz więcej pacjentów w stanie ciężkim, którzy trafiają na oddział intensywnej terapii. To sprawia, że zaczyna brakować respiratorów. Na ten moment w całym województwie lubuskim zajęte są 44 respiratory z 51 dostępnych.

W czwartek 5 listopada w województwie lubuskim potwierdzono 578 nowych zakażeń koronawirusem. Tym razem najwięcej chorych przybyło Gorzowie – aż 149 osób. Rosnąca liczba zakażeń sprawia, że rośnie liczba zajmowanych łóżek w szpitalach. Jak informuje Lubuski Urząd Wojewódzki, na ten moment zajęte są 623 łóżka z 995 przeznaczonych dla pacjentów COVID-19.

Niestety wraz z rosnącą liczbą zajętych łóżek, pojawia się problem z dostępnością respiratorów. Wszystko przez to, że spora liczba osób trafiających do szpitali zakaźnych jest w stanie ciężkim i potrzebuje wentylacji mechanicznej. Na dzień dzisiejszy w całym województwie zajęte są 44 respiratory z 51 dostępnych. Aż 15 pacjentów w stanie ciężkim jest podłączonych do respiratora i przebywa na zakaźnym oddziale intensywnej terapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tym samym gorzowski szpital dysponuje jeszcze 5 łóżkami z respiratorami.

To oznacza, że w całym województwie lubuskim zostały 372 wolne łóżka oraz zaledwie 7 wolnych respiratorów. Dlatego też wojewoda lubuski Władysław Dajczak wydaje kolejne decyzje w sprawie przekształcania następnych szpitali w placówki covidowe i nakłada na nie obowiązek przygotowania łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem oraz łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Decyzją wojewody szpital w Kostrzynie nad Odrą ma przygotować 4 łóżka intensywnej terapii, szpital w Sulechowie 6 łóżek z respiratorami, szpital w Skwierzynie oraz szpital w Torzymiu po 1 łóżku intensywnej terapii. Oczywiście oprócz respiratorów, poszczególne placówki muszą przygotować również dodatkowe łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości