Cyberprzestępcy w akcji. Gorzowianka straciła 47 tysięcy złotych

3 listopada 2020, 14:05, red
Przesyłała dane osobowe, o które prosił złodziej, a nawet udostępniła zdalnie swój pulpit, aby ten mógł zaciągnąć kredyt w banku. 32-letnia gorzowianka padła ofiarą oszustów i przez swoją naiwność straciła aż 47 tysięcy złotych.

Do gorzowskiej policji wpłynęło zgłoszenie od 32-letniej gorzowianki, o dokonaniu oszustwa. Kobieta, zachęcona chęcią zysku przy handlu kryptowalutami, dała się oszukać złodziejom, przekazywała swoje wrażliwe dane osobowe z dowodu osobistego oraz udostępniła swój pulpit w komputerze, aby oszuści mogli bez przeszkód zalogować się na jej konto w banku. Co najgorsze, niczego nieświadoma kobieta widziała na ekranie swojego komputera, jak złodziej dokonywał operacji na jej koncie.

Gorzowianka zachęcona rezultatami szybkiego zarobku dała się nakłonić do trzech przelewów na łączną kwotę 47 tysięcy złotych. Stało się to po kontakcie telefonicznym ze strony oszustów. Mężczyzna, który dzwonił do kobiety, instruował ją telefonicznie krok po kroku, gdzie kobieta ma się zalogować i jak ma zainstalować na swoim komputerze program do przechwytywania pulpitu. Kobieta posłusznie zainstalowała program, dzięki któremu oszust mógł przejąć kontrolę nad komputerem ofiary. Oszust kazał zalogować do swojego banku, zapewniają przy tym, że nie weźmie żadnego kredytu. Po jakimś czasie kobieta otrzymała wiadomość z banku, że jednak kredyt został przyznany.

Mężczyzna ponownie się skontaktował z kobietą, ponieważ – jak twierdził — chciał zweryfikować konto portfela kryptowalut, prosząc kobietę o dane z dowodu osobistego. Zmanipulowana kobieta przesłała mężczyźnie dane, o które prosił. Zgodnie ze wskazówką zalogowała się do swojego banku i przesłała przelewy na wskazane przez oszustów konto. Dopiero po pewnym czasie, 32-letnia gorzowianka zadzwoniła do swojego banku sprawdzić środki na koncie i wtedy dowiedziała się, że została oszukana, a pieniędzy nie ma.

- To nie jedyny przypadek, jaki został zgłoszony funkcjonariuszom w ostatnim czasie, dlatego ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości