Wiadomości

Dwa protesty na Starym Rynku w Gorzowie

2 listopada 2020, 20:11, red
fot. Anna Kluwak
We wtorek 3 listopada na Starym Rynku w Gorzowie odbędą się dwie manifestacje. W samo południe protestować będą pracownicy branży gastronomicznej. Natomiast o godz. 17 odbędzie się muzyczno-taneczny protest Strajku Kobiet.

Pomimo pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń, w całym kraju odbywają się setki protestów. Na wtorek 3 listopada w Gorzowie są zaplanowane aż dwa protesty – branży gastronomicznej oraz Strajku Kobiet.

Protest branży gastronomicznej

Punktualnie o godz. 12 na Starym Rynku odbędzie się protest branży gastronomicznej, która chce się sprzeciwić sytuacji, w której znalazła się przez decyzje rządu. W manifestacji wezmą udział wszyscy pracownicy gastronomii – od właścicieli restauracji, poprzez kelnerów, aż do firm zaopatrujących gastronomię.

Następnie uczestnicy manifestacji wyruszą pod Lubuski Urząd Wojewódzki przy ul. Jagiellończyka, gdzie złożą petycję. - Składamy tysiące petycji w całym kraju do rządu pod hasłem " Czarna polewka dla rządu" - podkreśla Paweł Salomon, jeden z organizatorów protestu w Gorzowie.

Petycja zawiera punkty takie jak: Merytorycznego planu wychodzenia z kryzysu dla Gastronomii Polskiej na najbliższe 6 miesięcy. Zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich przedsiębiorców oraz pracowników na okres 6 miesięcy od 1 listopada 2020. Wprowadzenia stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (żywność i napoje) i usługi gastronomiczne od dnia 1 listopada 2020. Stworzenia „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury. Wprowadzenia „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarczy antykryzysowej dla Turystyki. Wyznaczenia w trybie pilnym przedstawicieli Rządu RP do wspólnego opracowania z ekspertami branży gastronomicznej standardów bezpieczeństwa higienicznego „Bezpieczna Restauracja w czasie epidemii” dla poszczególnych typów lokali. Podania podstawy konstytucyjnej ograniczenia przez Rząd RP swobody prowadzenia działalności gospodarczej branży gastronomicznej, przez zamykanie lokali. Uwolnienia w trybie natychmiastowym godzin otwarcia wybranych typów lokali gastronomicznych na zasadach przedstawionych. Przesunięcia terminu wprowadzenia kas fiskalnych on line z 01.01.2021 na 01.01.2022 r. i sfinansowania tego wprowadzenia przez Skarb Państwa.

Muzyczno-taneczny protest Strajku Kobiet

Natomiast o godz. 17 na Starym Rynku odbędzie się muzyczno-taneczny protest. To kolejna akcja Strajku Kobiet, która ma pokazać sprzeciw wobec wyroku TK w sprawie zaostrzenia aborcji. Organizatorami gorzowskiego wydarzenia jest Feministyczny Gorzów oraz Fundacja Warto być równym nad Wartą.

- Zabronili nam strajkować, ale nikt nie powiedział nic o tańczeniu! Paru gorzowskich DJ'ów zgłosiło się do nas z propozycją poprowadzenia takiego wydarzenia, więc we wtorek spotykamy się o godz. 17 na Starym Rynku. Pokażemy, że nie można nas uciszyć i cytując Emmę Goldman "Jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja" - zapowiadają organizatorzy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości