Czy Gorzów w końcu wybuduje halę? Jak nie teraz, to nigdy!

1 listopada 2020, 16:43, red
W Zielonej Górze już od 10 lat cieszą się nowoczesną halą widowiskowo-sportową, w której regularnie spotkania rozgrywają koszykarze ekstraklasowego Zastalu. Hala gościła też reprezentację Polski w siatkówce, piłce ręcznej, tenisie, a w obiekcie odbyło się wiele imprez kulturalnych, targów, czy wspaniałych koncertów. Na co czeka Gorzów?! Hala to najbardziej wyczekiwana inwestycja w mieście w ostatnich 10-ciu latach!

Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka w lipcu ogłosiło przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej i czekało na zgłoszenia wykonawców do czwartku 22 października. Zainteresowanie przetargiem było bardzo duże i swoje oferty złożyło, aż 12 firm.

Słowianka, która jest inwestorem przeznaczyła na budowę obiektu 72 mln 600 tys. zł. W tej kwocie jest 22 mln dofinansowania z budżetu państwa, ponieważ hala jest inwestycją strategiczną dla Ministerstwa Sportu i Turystyki naszego kraju. Najtańszą ofertę złożył Budimex S.A. z Warszawy na kwotę 89 mln 157 tys. Zł. Czy przekroczony budżet o 16 mln 557 tys. zł to dużo, czy mało?

Po analizie tylko kilku oczywistych faktów okazuje się, że to bardzo dobra oferta. Oto one:

Wycena hali była przeprowadzana ponad trzy lata temu. Biorąc po uwagę tylko inflację przez ten okres (około 9%) to nowa kalkulacja hali powinna już oscylować na kwotę bliską 80 mln zł. Wszyscy wiemy, że w tym czasie, mocno podrożały ceny materiałów budowlanych oraz wynagrodzenia pracowników (płaca minimalna w Polsce w 2017 roku wynosiła 2000,00 zł brutto, a w 2021 będzie to już 2800,00 zł brutto). Czy porównywanie oferty do kalkulacji sprzed trzech lat ma sens? Zdecydowanie nie…. O tym też przekonaliśmy się w Gorzowie na przetargach między innymi: Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu (aż 89% więcej, planowano 55 mln zł, a przetarg na 104 mln zł), stadionu lekkoatletycznego (78% więcej), czy ulicy Kostrzyńskiej (13% więcej), Czy raptem 16% więcej niż wycena sprzed trzech lat to naprawdę tak dużo!? Na pewno nie! Po analizie przytoczonych faktów te 89 milionów dziś to na pewno mniej niż 72 miliony skalkulowane trzy lata temu.

Okazuje się, że mamy więc bardzo dobrą ofertę i nie mamy wyjścia. Musimy z niej skorzystać! Bo jeżeli nie dziś to...pewnie już nigdy. Tym bardziej, że Budimex S.A. z Warszawy to firma o bardzo dobrej renomie w kraju, sprawdzona również na gorzowskim rynku, która doskonale zna nasz rynek i ceny podwykonawców z okolic Gorzowa. To ta sama firma, która przebudowała ulicę Kostrzyńską, wykonała termomodernizację Urzędu Wojewódzkiego, czy aktualnie rozbudowuje gorzowski szpital.

Mając zabezpieczone środki w budżecie miasta oraz bardzo duże dofinansowanie z budżetu państwa musimy rozpocząć budowę i szukać dodatkowego wsparcia z różnych instytucji. Już teraz dostaliśmy informację, że mamy szansę na dodatkowe wsparcie z budżetu Województwa Lubuskiego. Radny Mirosław Marcinkiewicz złożył wniosek o dofinansowanie w trzech kolejnych latach po 2 mln zł, co da kolejne 6 mln zł. Mając na uwadze jak bardzo ważną dla rozwoju miasta jest to inwestycja z pewnością znajdą się instytucje, które pomogą w jej realizacji i po wielu latach obietnic wybudujemy wspaniałą, nowoczesną halę widowiskowo – sportową! Prezydent naszego miasta i radni mają wspaniałą okazję pokazać, że w kluczowych decyzjach dotyczących przyszłości Gorzowa mówią  jednym głosem.

Ankieta

Czy jesteś za budową hali widowiskowo-sportowej

  • Tak, czekam na to od dawna85.03%
  • Nie, nie potrzebna nam jest nowa hala9.88%
  • Nie interesuje mnie to5.09%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 1002

 

Hala - według koncepcji architektonicznej - ma mieć 5 027 miejsc, w tym około 2 600 stałych dla kibiców. Będzie posiadać dodatkową rozkładaną trybunę, pozwoli to pomieścić w hali ponad 5 000 widzów. Hala będzie wykorzystywana do koncertów. Dzięki temu, że sala treningowa została tak zaplanowana, by w razie potrzeby służyć za scenę poprzez rozsuwaną ścianę. Wtedy na koncertach mogłaby pomieścić się ponad 7 tysięcy widzów. To pozwoli nie tylko cieszyć się z imprez sportowych rangi spotkań międzynarodowych, ale też koncertów renomowanych zespołów światowego formatu. Na takie koncerny, czy wydarzenia sportowe nie trzeba będzie już jechać do Zielonej Góry, Szczecina, czy Poznania. To będzie tu, u nas, na miejscu! Hala nie tylko będzie wykorzystywana przez sportowców z zawodowych lig, będą z niej też korzystali niepełnosprawni sportowcy, którzy w gorzowskich klubach osiągają liczne sukcesy. Są w Gorzowie również Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego i Szkoła Mistrzostwa Sportowego, to będzie również znakomita baza dla tych zdolnych młodych sportowców.

Więc co? Budujemy!!


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości