Gorzów wysoko w rankingu inwestycyjnym

29 października 2020, 13:52, ak
fot. Anna Kluwak
Pismo Wspólnota przygotowało po raz kolejny ranking „Liderzy inwestycji”, czyli zestawienie wydatków inwestycyjnych w okresie 2-letnim w przeliczeniu na mieszkańca. Jak się okazało, Gorzów tym rankingu ma się czym pochwalić, ponieważ znacząco awansował i zajmuje 6 miejsce w kraju na 18 miast wojewódzkich.

Miasto Gorzów zazwyczaj nie ma szczęścia do rankingów, w których zajmuje dalekie pozycje. Najbardziej nieszczęsny dla północnej stolicy województwa lubuskiego jest ranking „Bogactwo samorządów”, gdzie Gorzów szósty rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce wśród miast wojewódzkich.

Jak się okazuje, w najnowszym rankingu „Liderzy inwestycji” przygotowanym pismo samorządu terytorialnego Wspólnota, miasto Gorzów awansowało o osiem pozycji wśród miast wojewódzkich. W rankingu znajdują się wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2017-2019 per capita.

W Gorzowie wydatki inwestycyjne w latach 2017-2019 wyniosły 1679,70 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tym samym Gorzów zajął 6 miejsce w rankingu, jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie. Z kolei Zielona Góra zajęła 7 miejsce z wynikiem 1666,69 zł per capita. - W niektórych rankingach nasze miasto, pomimo pewnej progresji, znajduje się na dalszych pozycjach. Jednak w tym dość prestiżowym rankingu, Gorzów dokonał bardzo wyraźnego postępu i wyprzedził naszego sąsiada, Zieloną Górę – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Dla porównania, Gorzów w latach 2016-2018 zajmowała14 miejsce, a w latach 2015-2017 był na ostatnim 18 miejscu rankingu „Liderzy inwestycji”. Znaczący awans w zestawieniu miasto zawdzięcza wielu inwestycjom drogowym na które Gorzów przeznaczył wiele milionów złotych. Wśród nich jest m.in. przebudowa ul. Sikorskiego, Kostrzyńskiej, Myśliborskiej, Chrobrego i Mieszka I czy też rozbudowa drogi krajowej nr 22. A także zakup nowoczesnych tramwajów Twist od Pesy.

Jeżeli chodzi o pierwszą trójkę, to najwięcej pieniędzy na inwestycję wydało Opole 2196,24 zł per capita, Białystok 2020,36 zł oraz Rzeszów 1966,03 zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości