Wiadomości

Trudna sytuacja w gorzowskim DPS. Zakażonych ponad 70 osób

21 października 2020, 17:45
fot. archiwum
W Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Gorzowie pojawiło się duże ognisko koronawirusa. Według najnowszych danych przekazanych przez Lubuski Urząd Wojewódzki, COVID-19 potwierdzono u 29 pracowników oraz 47 pensjonariuszy. Jak informuje Urząd Miasta Gorzowa, wszystkie zakażone osoby zostały odizolowane, a pozostali seniorzy mają zapewnioną opiekę. Nie ma potrzeby ewakuacji placówki.

W środę 21 października padł kolejny rekord jeżeli chodzi o liczbę zakażeń w Gorzowie, jak i całym województwie lubuskim. Według najnowszego raportu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie potwierdzono 105 przypadków zakażenia koronawirusem, a w powiecie gorzowskim 36. Tak źle w naszym regionie jeszcze nie było.

Jak się okazało, spora część zakażonych osób pochodzi z ogniska w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Gorzowie. Jeszcze we wtorek 20 października informowaliśmy o tym, że zakażonych koronawirusem jest 6 pensjonariuszy oraz 17 pracowników, a służby wciąż czekają na resztę wyników. Jak się okazało, w środę 21 października ta liczba drastycznie wzrosła.

- W Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Gorzowie przebadano łącznie 338 osób. Spośród nich 76 osób uzyskało wynik dodatni na obecność COVID-19. To 29 pracowników i 47 pensjonariuszy - mówi Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Za Dom Pomocy Społecznej nr 1 odpowiedzialne są również władze Gorzowa, które nie chcą, aby powtórzyła się sytuacja z Zielonej Góry, gdzie zabrakło personelu, który mógłby opiekować się seniorami i potrzebna była ich ewakuacja.

- Sytuacja w DPS nr 1 jest stabilna, choć niełatwa. Testy przeprowadzone u pracowników i pensjonariuszy dały wynik pozytywny u kilkudziesięciu osób. Ten wynik nie powinien się już zmienić, bo przebadani zostali wszyscy. Wszyscy chorzy pensjonariusze i pracownicy zostali odizolowani. W DPS nr 1 stworzono dwa izolatoria, natomiast obecnie tworzone jest trzecie. Stan chorych jest stabilny, są pod opieką medyczną. Mają też zapewnioną opiekę pielęgnacyjną i nie wymagają ewakuacji. Robimy wszystko, aby wyzdrowieli. Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem i służbami wojewody. Placówka ma zapewnione potrzebne środki sanitarne – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Z uwagi na trudną sytuację w Domu Pomocy Społecznej nr 1, władze placówki w porozumieniu z prezydentem Gorzowa szukają osób, które w sytuacji awaryjnej będą mogły wspomóc DPS. Chodzi o stworzenie bazy osób, które mają doświadczenie (nawet minimalne) w opiece nad osobami starszymi i schorowanymi oraz wyrażają chęć pomocy. Ludzie dobrej woli, którzy będą chcieli pomóc przy seniorach mogą uzyskać więcej informacji pod nr telefonu 95 732 35 22 oraz 602 601 177 lub mailowo sekretariat@dps.gorzow.pl.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości