Wiadomości

Sportowcy sprzeciwiają się zamknięciu basenów

16 października 2020, 14:56, red
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
Środowisko sportowe postanowiło napisać petycję do premiera w sprawie decyzji zamknięcia basenów od soboty 16 października. Dla uczniów z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego do ogromny cios, ponieważ są w sezonie przygotowawczym i nie będą mieli gdzie trenować. A do tego część zawodów, do których przygotowywali się przez wiele miesięcy zostanie odwołana.

Podczas konferencji prasowej w czwartkowe popołudnie 15 października, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywały od soboty 17 października. Wśród nowych restrykcji znajduje się decyzja o zamknięciu basenów, siłowni i aquaparków, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej.

Tą decyzją jest zbulwersowane środowisko pływackie – nie zgadza się z decyzją o zamknięciu basenów. Dlatego też postanowiło napisać do premiera petycję w tej sprawie. Autorka petycji liczy na 20 tys. podpisów. Na ten moment podpisało się pod nią blisko 11 tys. osób.

O podpis pod petycją apelują również uczniowie z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Dla gorzowskich sportowców zamknięcie basenów to ogromny cios, ponieważ są właśnie w okresie przygotowawczym. Pewne jest również to, że część zawodów do których przygotowywali się od wielu miesięcy zostanie po prostu odwołana. Pod petycją można podpisać się TUTAJ.

Poniżej treść petycji:

„Zgodnie z procedurą bezpieczeństwa: "nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. (...) COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne. Również chlor (podchloryn sodu) (...) stosowane powszechnie w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu.”

Dzisiejsza decyzja to dyskryminacja pływania, pływania artystycznego, piłki wodnej i skoków do wody. To zrujnowanie wysiłku całego środowiska od lat wkładanego w szkolenie zawodników oraz zniszczenie wszystkich czterech wymienionych dyscyplin sportowych. Jak ma się informacja o możliwości przeprowadzenia imprez sportowych, ale bez możliwości trenowania i przy obiekcie zamkniętym na te zawody? Czy pływak podczas treningu na basenie naraża innego pływaka bardziej niż zawodnik np. w sporcie kontaktowym (jak judo)? Czy tamte sporty nie używają szatni? Czy tam wirus migruje wolniej lub inaczej?

W związku z zaistniałą sytuacją wnosimy o wycofanie się z tego dyskryminującego zakazu. Środowisko pływackie nie pozostanie bierne wobec bezpowrotnie rujnującego nas zamknięcia pływalni i zdecydowanie protestuje przeciwko niemu.”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości