Wiadomości

Czy gorzowski cmentarz zostanie zamknięty na Wszystkich Świętych?

13 października 2020, 14:14, red
fot. archiwum
Coraz częściej pojawiają się pytania czy cmentarze w całym kraju zostaną zamknięte w dniu 1 listopada. Do zarządcy gorzowskiej nekropolii docierają również takie zapytania. Jak się okazuje, na ten moment nie ma decyzji o zamknięciu cmentarza. O ile, nie będzie odgórnego zalecenia rządu, aby wszystkie nekropolie w kraju zostały zamknięte na Wszystkich Świętych.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w całym kraju, pojawia się coraz więcej pytań o to czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada. Takie pytania trafiają również do Innekko SPZ, spółki odpowiedzialnej za utrzymanie cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej w Gorzowie

Jak informuje Karolina Rzepecka, dyrektor Inekko SPZ, póki co nie ma żadnej decyzji o zamknięciu cmentarza przy ul. Żwirowej w dniu 1 listopada. Oczywiście, o ile rząd nie wyda odgórnego zalecenia o zamknięciu wszystkich cmentarzy w kraju. Jednocześnie Rzepecka przypomina o tym, że wszystkie osoby odwiedzające groby mają obowiązek zasłaniania ust i nosa.

A jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie? - Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie. Jako Polacy jesteśmy bardzo przywiązani do tego święta. Chcemy odwiedzić groby naszych bliskich. Dlatego apeluję o to, abyśmy nie robili tego 1 czy 2 listopada, rozłożyli to na tydzień wcześniej czy na tydzień później. Myślę, że Polacy są mądrym narodem, że posłuchają tych wskazań, żebyśmy nie tak gremialnie odwiedzali cmentarze – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia na antenie Polsat News.

Z kolei zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń, cmentarze w dniu 31 października i 1 listopada powinny być zamknięte w czerwonych strefach oraz w największych miastach w Polsce. Wszystko przez to, że w dniu Wszystkich Świętych na nekropoliach w całym kraju jest po prostu tłoczno i nie ma możliwości utrzymania dystansu społecznego.

Jak się okazuje, rząd rozważa dodatkowe dni wolne w okolicach 1 listopada, aby uniknąć dużych zgromadzeń na nekropoliach. Jednak jak podkreśla ministerstwo zdrowia, póki co, są to tylko plany.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości