Czy gorzowski cmentarz zostanie zamknięty na Wszystkich Świętych?

13 października 2020, 14:14, red
fot. archiwum
Coraz częściej pojawiają się pytania czy cmentarze w całym kraju zostaną zamknięte w dniu 1 listopada. Do zarządcy gorzowskiej nekropolii docierają również takie zapytania. Jak się okazuje, na ten moment nie ma decyzji o zamknięciu cmentarza. O ile, nie będzie odgórnego zalecenia rządu, aby wszystkie nekropolie w kraju zostały zamknięte na Wszystkich Świętych.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w całym kraju, pojawia się coraz więcej pytań o to czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada. Takie pytania trafiają również do Innekko SPZ, spółki odpowiedzialnej za utrzymanie cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej w Gorzowie

Jak informuje Karolina Rzepecka, dyrektor Inekko SPZ, póki co nie ma żadnej decyzji o zamknięciu cmentarza przy ul. Żwirowej w dniu 1 listopada. Oczywiście, o ile rząd nie wyda odgórnego zalecenia o zamknięciu wszystkich cmentarzy w kraju. Jednocześnie Rzepecka przypomina o tym, że wszystkie osoby odwiedzające groby mają obowiązek zasłaniania ust i nosa.

A jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie? - Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie. Jako Polacy jesteśmy bardzo przywiązani do tego święta. Chcemy odwiedzić groby naszych bliskich. Dlatego apeluję o to, abyśmy nie robili tego 1 czy 2 listopada, rozłożyli to na tydzień wcześniej czy na tydzień później. Myślę, że Polacy są mądrym narodem, że posłuchają tych wskazań, żebyśmy nie tak gremialnie odwiedzali cmentarze – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia na antenie Polsat News.

Z kolei zdaniem dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń, cmentarze w dniu 31 października i 1 listopada powinny być zamknięte w czerwonych strefach oraz w największych miastach w Polsce. Wszystko przez to, że w dniu Wszystkich Świętych na nekropoliach w całym kraju jest po prostu tłoczno i nie ma możliwości utrzymania dystansu społecznego.

Jak się okazuje, rząd rozważa dodatkowe dni wolne w okolicach 1 listopada, aby uniknąć dużych zgromadzeń na nekropoliach. Jednak jak podkreśla ministerstwo zdrowia, póki co, są to tylko plany.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x