Alert RCB: Przypomnienie o maseczkach i żółtej strefie

9 października 2020, 16:39
fot. archiwum
W piątek mieszkańcy Gorzowa oraz całego województwa lubuskiego otrzymali alerty RCB na swoje telefony. Powód? Przypomnienie o wprowadzeniu żółtej strefy w całej Polsce oraz obowiązku noszenia maseczek od soboty 10 października.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty 10 października cała Polska będzie żółtą strefą. To oznacza, że mieszkańcy całego kraju będą mieli obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej – nie tylko w sklepach czy komunikacji miejskiej, ale również na ulicy.

W związku z tym, w piątek 9 października wszyscy mieszkańcy Gorzowa oraz całego województwa lubuskiego otrzymali na swoje telefony wiadomości SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które przypominały o wprowadzonych obostrzeniach. Mieszkańcy otrzymali Alert RCB o następującej treści:

„Uwaga! W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos. Zachowaj dystans. Od 10.10 obowiązuje żółta strefa epidemiczna. Więcej: https://www.gov.pl/obostrzenia”

Jakie obostrzenia?

W żółtej strefie oprócz obowiązku zasłaniania ust i nosa, będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. W wydarzeniach kulturalnych i sportowych może uczestniczyć jedynie 25% publiczności, a wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos. Z kolei w restauracjach będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 m. kw. Natomiast w weselach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 75 osób. Ponadto zostanie wprowadzony zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, a także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia. 

Co istotne, osoba która nie nosi maseczki, będzie musiała okazać na żądanie policji lub straży miejskiej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki. Inaczej grozi jej mandat. Ważną informacją jest to, że maseczek nie trzeba będzie zakładać w lasach czy parkach.

Oprócz żółtej strefy, która obejmuje cały kraj, nadal będą obowiązywały również czerwone strefy z bardziej rygorystycznymi zasadami. Te będą aktualizowane w każdy czwartek i podawane przez ministerstwo zdrowia podczas specjalnych konferencji prasowych.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości