Wiadomości

Ruszyła budowa torowiska tramwajowego na Chrobrego [zdjęcia]

30 sierpnia 2020, 16:15, ak
fot. Anna Kluwak
Prace przy przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I w Gorzowie idą pełną parą. Największy postęp widać na odcinku od ul. 30 Stycznia do Krzywoustego, gdzie wykonawca zajął się już pracami torowymi. Zostały już ułożone pierwsze betonowe płyty torowe, na których następnie zostaną zamontowane szyny.

Przebudowa ul. Chrobrego i Mieszka I idzie póki co ekspresowo i bez żadnych większych problemów. Konsorcjum firm ZUE i FDO, które wygrało przetarg, w maju ruszyło z pierwszymi pracami na odcinku od ul. 30 Stycznia do Borowskiego oraz od Borowskiego do Jagiellończyka, natomiast w późniejszym czasie wykonawca zajął się również pracami na odcinku od ul. Łokietka do 30 Stycznia.

Największy postęp prac widać na odcinku ul. Chrobrego od ul. 30 Stycznia do ul. Borowskiego. Tam zostały zakończone prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej - siecią wodociągową, kanalizacją sanitarną i odwodnieniem, siecią gazową – wykonawca przystąpił do prac związanych z budową torowiska tramwajowego.

Wykonawca zajął się wykonaniem korytowania torowiska wraz z profilowaniem, ułożył geowłókninę. Na części tego odcinka została już ułożona podbudowa pod torowisko. Tam gdzie zostało to już zrobione, są natomiast układane betonowe płyty torowe, na których zostaną następnie zamontowane szyny. Ciekawostką jest to, że torowisko na deptaku przy Chrobrego będzie miało również wbudowane oświetlenie LED. Będą one jednak zamontowane na zewnętrznej części torowiska, stąd też małe, niebieskie rurki wystające obok betonowych płyt.

Natomiast na pozostałych odcinkach remontowanej ul. Chrobrego i Mieszka I prowadzone są cały czas prace ziemne. Jak się okazało, na odcinku od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellończyka, to co było w planach, nie pokrywało się z tym co wykonawca zastał pod ziemią. To też sprawiło, że roboty w tym miejscu trochę spowolniły. Jednak jak się okazuje, firma ZUE i FDO będzie chciała w najbliższych tygodniach zabrać się za kolejny fragment ul. Mieszka I, tym razem na odcinku od ul. Jagiellończyka do ul. Mickiewicza.

Jak będzie wyglądać ul. Chrobrego i Mieszka I?

W ramach inwestycji zostanie wyremontowany miejski deptak na odcinku od ul. Borowskiego do Wybickiego. Zostaną tam posadzone nowe drzewa. Z kolei na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Roosevelta torowisko będzie przebiegać środkiem jezdni, a przy skrzyżowaniach powstaną dodatkowe pasy do skrętu. Przystanki na całej długości przebudowywanej drogi będą miały formę antyzatok, czyli miejsc, w których jezdnia zostanie zwężona, a poszerzony zostanie chodnik, tak aby piesi nie wychodzili wprost pod jadące samochody.

Oprócz tego przebudowy doczekają się chodniki, pojawi się ścieżka rowerowa, nowe ławki, wiaty przystankowe, stojaki na rowery. Bardzo ważną zmianą będzie umieszczenie tablic Systemu Informacji Pasażerskiej oraz monitoringu – jedna z kamer pojawi się na skrzyżowaniu z ul. 30 Stycznia.

Remont 1,5-kilometrowego odcinka ul. Chrobrego i ul. Mieszka I od ul. Pocztowej do ul. Roosevelta wraz z torowiskiem będzie kosztował 69 mln 27 tys. zł. Wykonawca ma czas do końca października 2021 roku na zrealizowanie wszystkich prac.

Fotoreportaż


1/11 Budowa torowiska na Chrobrego

1/11 Budowa torowiska na Chrobrego

2/11 Budowa torowiska na Chrobrego

2/11 Budowa torowiska na Chrobrego

3/11 Budowa torowiska na Chrobrego

3/11 Budowa torowiska na Chrobrego

4/11 Budowa torowiska na Chrobrego

4/11 Budowa torowiska na Chrobrego

5/11 Budowa torowiska na Chrobrego

5/11 Budowa torowiska na Chrobrego

6/11 Budowa torowiska na Chrobrego

6/11 Budowa torowiska na Chrobrego

7/11 Budowa torowiska na Chrobrego

7/11 Budowa torowiska na Chrobrego

8/11 Budowa torowiska na Chrobrego

8/11 Budowa torowiska na Chrobrego

9/11 Budowa torowiska na Chrobrego

9/11 Budowa torowiska na Chrobrego

10/11 Budowa torowiska na Chrobrego

10/11 Budowa torowiska na Chrobrego

11/11 Budowa torowiska na Chrobrego

11/11 Budowa torowiska na Chrobrego

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości