Wiadomości

Gorzowianie skarżą się hałasującą w nocy zamiatarkę [film]

22 sierpnia 2020, 20:00, red
fot. czytelniczka Monika
Część mieszkańców Gorzowa skarży się na uciążliwy hałas w nocy, który powoduje maszyna do sprzątania ulic. Gorzowianie podkreślają, że pojazd regularnie budzi ich w nocy. Z kolei Urząd Miasta Gorzowa tłumaczy, że nie może zmienić godzin sprzątania ulic, ponieważ optymalne warunki do prowadzenia zamiatania występują w porze nocnej.

Do portalu gorzowianin.com zgłosiła się pani Monika, która przysłała nagranie z nocnego sprzątania ulic w centrum Gorzowa. Film został nagrany o godz. 0.30 w piątek 21 sierpnia przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Herberta. - Fajnie, że dba się o porządek, ale świszczący odgłos wydawany przez ten pojazd jest nie do zniesienia. A ponoć od godz. 22 obowiązuje cisza nocna.... Proszę o interwencję w Urzędzie Miasta czy w firmie sprzątającej – podkreśla czytelniczka Monika.

Jak się okazuje, pani Monika nie jest jedyną osobą, która skarży się na uciążliwy hałas maszyny do zamiatania ulic. Wcześniej z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócił się do władz miasta, radny Robert Surowiec. Wówczas nocny hałas przeszkadzał mieszkańcom os. Manhattan. - Zwracam się z prośbą o zmianę czyszczenia ulic. Codziennie pomiędzy północą, a godz. 0.30 jeździ maszyna do czyszczenia ulic, która powoduje ogromny hałas, regularnie budzi mieszkańców, ponieważ jeździ po kilka razy w tą i z powrotem – pisał w swojej interpelacji radny Robert Surowiec.

Urząd Miasta Gorzowa odpowiedział, że optymalne warunki do prowadzenia zamiatania mechanicznego występują w porze nocnej. Oczyszczane są wówczas przede wszystkim ulice w centrum miasta oraz inne ulice o średnim i dużym natężeniu ruchu drogowego w ciągu dnia, ale niewielkim w godzinach nocnych.

- Otwarte szeroko okna w okresie wysokich temperatur z jakimi mieliśmy do czynienia mają duży wpływ na to, że odgłosy pracy zamiatarki są zdecydowanie silniej odbierane nocą przez mieszkańców, niż w czasie zwyczajnego lata. Nie jest możliwe przestawienie oczyszczania wszystkich ulic z pory nocnej na dzienną. Spowodowałoby to duże utrudnienia w ruchu drogowym, ale też nie pozwoliłoby wykonawcy na prawidłowe oczyszczanie ulic. Bez wątpienia w tej sytuacji również byłyby skargi mieszkańców, w tym ze strony kierowców. Poza tym przesunięcie godzin oczyszczania jednych ulic, może spowodować niezadowolenie mieszkańców ulic, które będą czyszczone w nocy - tłumaczy Jacek Wójciki, prezydent Gorzowa.

Prezydent tłumaczy, że kiedy ulice były czyszczone w ciągu dnia, to bardzo często zamiatarka blokowała ulice, na co skarżyli się kierowcy, którzy utknęli w korku. Poza tym maszyny w dziennym ruchu ulicznym nie były w stanie prawidłowo i skutecznie oczyszczać zatok autobusowych, skrzyżowań czy pasów jezdni wokół wysepek. Dlatego dopiero w godzinach nocnych oczyszczanie ulic jest możliwe w sposób bezpieczny i niezagrażający płynności ruchu drogowego.

Jak się okazuje, w okresie letnim kwiecień-październik drogi w mieście są czyszczone zgodnie z określoną częstotliwością. Główne ulice są zamiatane aż sześć razy w tygodniu, inne trzy lub dwa razy w tygodniu, a najmniej uczęszczane drogi nawet raz na dwa tygodnie czy raz na miesiąc.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości