Hulajnoga elektryczna ma być traktowana jak rower

12 sierpnia 2020, 11:43
fot. archiwum
Użytkowników elektrycznych hulajnóg czekają zmiany. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt, który zakłada, że hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery i będzie można poruszać się nimi wyłącznie na ścieżkach rowerowych, a w ostateczności po chodniku. W Gorzowie do dyspozycji mieszkańców jest 60 elektrycznych hulajnóg.

W Gorzowie z elektrycznych hulajnóg można korzystać od końca maja. Do dyspozycji mieszkańców jest 60 pojazdów, które zostały ustawione w różnych częściach miasta - jak się okazuje, stały się one bardzo popularnym środkiem transportu i są chętnie wypożyczane przez gorzowian. Elektryczne hulajnogi firmy blinkee.city mają ograniczenie do 25 km/h, światła LED z przodu i z tyłu, a także dwa, niezależne od siebie hamulce - elektryczny oraz intuicyjny.

Jak się okazuje, użytkowników elektrycznych hulajnóg czekają zmiany. Wszystko przez to, że nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ich użytkowników i dla policji osoba, która porusza się hulajnogą jest traktowana jako pieszy, więc nie może korzystać ze ścieżek rowerowych czy jezdni. Jednak w rzeczywistości osoby na elektrycznych hulajnogach jeżdżą zarówno po chodnikach oraz po ścieżkach rowerowych. Zdarzają się również osoby poruszające się na elektrykach po jezdni tuż obok samochodów.

Najwięcej problemów z brakiem przepisów było w sytuacjach, kiedy dochodziło do wypadków z udziałem osób poruszających się hulajnogami. Dlatego też ministerstwo sprawiedliwości postanowiło przygotować ustawę, która zakłada regulację korzystania z elektrycznych hulajnóg w mieście. Propozycje przepisów zostały przekazane już do ministerstwa infrastruktury. Projekt precyzuje definicję urządzeń transportu osobistego do którego zalicza się również hulajnoga elektryczna oraz jednoznacznie określa wymagania techniczne oraz zasady poruszania się.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreśla, że w sprawie hulajnóg panuje "wolna amerykanka" i dochodzi przy tym do wielu niebezpiecznych lub nawet tragicznych zdarzeń, dlatego też potrzebne są zmiany. Nowa ustawa przewiduje, że hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery.

Na hulajnogach elektrycznych będzie można się poruszać tylko tam, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa. W przypadku braku ścieżki, przy ograniczeniu do 20 km/h hulajnogą będzie trzeba jechać po ulicy, a dopiero w ostateczności - po chodniku. Według nowych przepisów hulajnogą po chodniku będzie można poruszać się z prędkością do 8 km/h, a pierwszeństwo będzie miał pieszy. Według ministerstwa prędkość 8 km/h jest wystarczająca nie będzie będzie stwarzać dużego zagrożenia dla pieszych. Natomiast po ścieżce rowerowej będzie można poruszać się z prędkością 25 km/h.

Ponadto każda hulajnoga będzie musiała posiadać oświetlenie i będzie mogła poruszać się nią tylko jedna osoba. Co istotne, z elektrycznej hulajnogi będą mogły korzystać dzieci od 12 roku życia. Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział ponadto, że propozycja przewiduje możliwość ukarania grzywną osoby, która porusza się hulajnogą mogącą osiągnąć powyżej 25 km/h. Jak wskazał, ministerstwo chce penalizować wszystkie nieprawidłowości, które mogą dotyczyć tego rodzaju pojazdów. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 5 tysięcy złotych.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x