Nagrzane auto działa jak piekarnik. Nie zostawiaj w nim dziecka

7 sierpnia 2020, 09:39, red
fot. Lubuska policja
Wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do tragedii. Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie, szczególnie w czasie upałów. Temperatura w rozgrzanym aucie sięga nawet 50- 60 stopni. Dlatego też policjanci apelują, że jeżeli zauważymy pozostawione w samochodzie dziecko lub zwierzę, powinniśmy natychmiast reagować i powiadomić służby ratunkowe.

Przez najbliższe kilka dni czekają nas w Gorzowie i w całym regionie prawdziwe upały. Temperatura w cieniu może wynieść nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Dlatego też gorzowscy policjanci apelują do mieszkańców, aby nie zostawiali dzieci oraz zwierząt w nagrzanym samochodzie.

Wystarczy chwila, aby temperatura w rozgrzanym samochodzie osiągnęła nawet 50-60 stopni. Pozostawiona uchylona szyba wcale nie poprawia temperatury panującej wewnątrz auta, tak samo jak pojazd pozostawiony w miejscu zacienionym. Wówczas temperatura obniża się tylko o kilka stopni, co wcale nie zwiększa bezpieczeństwa dziecka czy zwierzęcia w nagrzanym wnętrzu samochodu.

- Każdy kto w gorący dzień zobaczy dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie natychmiast powinien zareagować, powiadamiając policję. Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji liczy się każda minuta. Jeśli jednak widzimy, że dziecko znajdujące się w samochodzie nie może czekać na pomoc policji, nie bójmy się sami podejmować działań ratowania jego życia. Wystarczy chwila by wydarzyła się tragedia. Pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w samochodzie na pełnym słońcu stwarza poważne zagrożenie dla utraty życia – podkreśla Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Niestety do takich sytuacji dochodzi często, gdzie życie dziecka lub zwierzęcia jest zagrożone. W ostatnim tygodniu doszło do kilku takich sytuacji na terenie kraju. Strażacy wyciągali 2-letnie dziecko z rozgrzanego auta w Poznaniu - tutaj na szczęście pomoc przyszła w porę. Natomiast w Warszawie, strażnicy miejscy wyciągnęli z samochodu 2-letnią dziewczynkę, która nie dawała oznak życia. Dziecko zostało zabrane do szpitala. Na szczęście udało się je uratować.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości