Jak odkamienić czajnik? Szybki poradnik

5 sierpnia 2020, 13:50
Kamień na ściankach czajnika wydaje się mało problematyczny, jednak im więcej znajduje się go wewnątrz urządzenia, tym bardziej uciążliwy się staje. Kamień jest odpowiedzialny za smak przegotowanej wody, ale również za szybsze niszczenie się domowych sprzętów. Co robić, by go uniknąć oraz jak się go pozbyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym szybkim poradniku.

Kamienny osad w czajniku – skąd się bierze?

Źródłem kamienia, który osadza się na ściankach czajnika i sprzętów, w których przechowywana jest woda, są znajdujące się w niej minerały. Źródłem kamienia są także osady znajdujące się w rurach doprowadzających wodę do kranu, zazwyczaj najbardziej problematyczne pod tym kątem są mieszkania w starym budownictwie. Wysoka zawartość kamienia w wodzie sprawia, że ten osadza się na ścianach naczyń. Ciekawostka dla osób dbających o włosy – twarda, bogata w kamień i inne minerały woda w kranie sprawia również, że ich mikro drobiny osadzają się na włosach. Z tego powodu nawet w przypadku świadomej pielęgnacji warto co jakiś czas myć włosy mocnym, oczyszczającym szamponem, by przywrócić im lekkość i blask.

Jak ograniczyć ilość kamienia w wodzie?

Zawartości kamienia w wodzie w niektórych wypadkach nie można ograniczyć, poprzez wymianę rur – w mieszkaniach w starym budownictwie taka inwestycja bardzo często jest zwyczajnie niemożliwa. W takich sytuacjach stosunkowo skuteczną metodą będzie filtrowanie wody za pomocą dzbanka filtrującego lub filtra umieszczonego pod zlewem. Odfiltrowany płyn zapobiegnie gromadzeniu się osadu na ściankach naczynia.

Kamień na ściankach czajnika – jak się go pozbyć?

Czajniki elektryczna oraz klasyczne możesz z powodzeniem czyścić za pomocą domowych sposobów. Jeśli na ściankach naczynia osadzi się kamień, wyczujesz jego obecność w smaku wody. Gdy zanieczyszczeń nagromadzi się wyjątkowo dużo, możesz dostrzec ich drobiny w przegotowanej wodzie.

Odkamienianie octem

Najpopularniejszym domowym sposobem na odkamienienie czajnika jest zastosowanie roztworu octu i wody. Zagotuj go w czajniku, a następnie wylej i kilkukrotnie zagotuje wodę. Jeśli po pierwszym zagotowaniu octu i wody wewnątrz czajnika nadal będzie widoczny osad, czynność te powtórz, gotując roztwór do skutku. Kilkukrotne zagotowanie czystej wody pozwoli pozbyć się resztek osadu i octu.

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym

Proces ten przebiega bardzo podobnie do odkamieniania octem. Dla większej skuteczności roztwór wody i kwasku możesz pozostawić w naczyniu jeszcze na kilka godzin po zagotowaniu. Należy jednak pamiętać, że kwasek cytrynowy sprawdza się w przypadku mniejszych zabrudzeń, bardziej wymagające zanieczyszczenia wymagają silniejszych środków.

Odkamienianie czajnika sodą

Woda z sodą nie może się gotować, dlatego też ta technika różni się nieco od pozostałych. Wrzuć do naczynia kilka łyżek proszku, usuń go po 15 minutach, a następnie dokładnie je umyj. Ze względu na konieczność dokładnego umycia, ten sposób lepiej sprawdzi się w przypadku naczyń innych niż czajniki.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x