Bez maseczki nie zrobisz zakupów w sklepie

5 sierpnia 2020, 11:15
Ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany w prawie, które mają wejść w życie jeszcze w sierpniu. Chodzi o to, że sprzedawcy będą mieli prawo odmówić obsługi osobom, które nie będą miały zasłoniętych ust i nosa, a dodatkowo będą mogły wyprosić takich klientów ze sklepu.

Sprzedawcy alarmują, że coraz więcej osób nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa podczas robienia zakupów. W niektórych sklepach można zauważyć, że tylko garstka osób ma poprawnie założoną maseczkę, natomiast pozostałe osoby w ogóle jej nie mają lub jest zsunięta pod brodę. Wśród osób, które nie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepach są przede wszystkim ludzie młodzi.

Ministerstwo zdrowia zapowiada, że w związku z duża liczbą przypadków przypadków zakażenia koronawirusem, jeszcze w sierpniu wprowadzi zmiany w prawie. Chodzi o dodatkowe uprawnienia dla sprzedawców, którzy będą mogli odmówić obsługi osobom, które nie będą miały założonych maseczek podczas robienia zakupów. Ponadto sprzedawcy będą mogli takie osoby wypraszać ze sklepu. Jak zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski, nowe rozwiązania będą wprowadzone co najmniej w rozporządzeniu.

Jak się okazuje, dodatkowe uprawnienia dla właścicieli punktów handlowo-usługowych wiążą się również z pewną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy będą również musieli liczyć się z karami, jeżeli na terenie sklepu będą przebywały osoby bez maseczek na twarzy.

W związku ze zmianami, jakie zapowiada ministerstwo zdrowia pojawia się wiele obaw wśród sprzedawców. Obawiają się zwłaszcza agresji ze strony klientów, którzy nie będą chcieli zakładać maseczek. Ponadto obawiają się kar za niedopilnowanie klienta, który nie zasłonił ust i nosa.

Jak podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji jeśli dojdzie do incydentu, wówczas sprzedawcy powinni od razu wzywać na miejsce policję. Ponadto powinna zostać przeprowadzona ogólnopolska kampania społeczna uświadamiająca ludzi, że będzie to prawo, które będzie wiązało się z konsekwencjami finansowymi.

Ponadto od tego tygodnia w sklepach na terenie całego kraju są prowadzone kontrole służb sanitarnych przy wsparciu policji lub straży miejskiej, które mają na celu sprawdzenie tego czy obsługa i klienci sklepów stosują się do zaleceń epidemiologicznych. Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 zł, dodatkowo Powiatowy Inspektor Sanitarny może nałożyć karę administracyjną, która może wynieść od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jeżeli chodzi o województwo lubuskie, to w środę 5 sierpnia przybyło 13 osób zakażonych koronawirusem. Są to 2 osoby z Gorzowa oraz 1 z powiatu gorzowskiego, a także po 1 z Zielonej Góry, powiatu słubickiego, krośnieńskiego i żagańskiego. A także 6 osób z powiatu zielonogórskiego. Niestety zmarły dwie kolejne osoby zakażone COVID-19 – to To 73-letnia kobieta, mieszkanka powiatu wschowskiego, zmarła w Szpitalu Jednoimiennym w Gorzowie Wielkopolskim oraz 74-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu zielonogórskiego, który zmarł w szpitalu w Zielonej Górze. Tym samym do tej pory na terenie województwa lubuskiego koronawirusa stwierdzono u 450 osób, z czego 224 wyzdrowiały, a 10 zmarło. To oznacza, że zakażonych COVID-19 jest obecnie 226 osób.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x