Porównanie pelletu i ekogroszku

13 lipca 2020, 15:53, mat
Wybierając paliwo do ogrzewania domu lub obiektów firmowych, w kręgu Twoich zainteresowań znajduje się na pewno pellet i ekogroszek. Pierwszym elementem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, jest oczywiście dostępność, jakość i cena surowców oferowanych na rynku. Nie bez znaczenia jest także wpływ na środowisko danego paliwa. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy artykuł, w którym porównamy pellet i ekogroszek, wskazując zasadnicze różnice pomiędzy tymi paliwami.

Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to w gruncie rzeczy biomasa drzewna. Stanowi on efekt uboczny procesu produkcji drewnianych elementów. Pellet drzewny jest materiałem ekologicznym i w 100% odnawialnym. Występuje w formie granulatu, który powstaje w toku procesu technologicznego. Standardowa średnica pelletu wynosi 6-8 mm. Każdy surowiec przed dopuszczeniem do obrotu powinien otrzymać stosowny certyfikat. Dużą zaletą pelletu jest fakt, że w worku z surowcem jest bardzo mało trocin.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj węgla kamiennego o ściśle określonym uziarnieniu i parametrach fizykochemicznych. Wyśrubowane parametry sprawiają, że ekogroszek ma o wiele mniej negatywny wpływ na środowisko, aniżeli typowy węgiel kamienny spalany w kotłach starego typu. W trakcie spalania ekogroszku do atmosfery trafia bardzo mało szkodliwych pyłów w stosunku do procesu spalania węgla kamiennego. Standardowa średnica ekogroszku wynosi 5-25 mm. 

Co lepiej wybrać – pellet czy ekogroszek?

Porównując pellet i ekogroszek nie powinieneś kierować się wyłącznie ceną. Takie myślenie sprawdza się na krótką metę. Co więcej, aktualnie ceny obu paliw nie różnią się zbytnio. U niektórych producentów są bardzo porównywalne. W związku z tym musisz wziąć pod uwagę inne czynniki. Pierwszym może być ilość popiołu. Podczas spalania ekogroszku otrzymujemy zwykle 4-6% popiołu. W przypadku pelletu ta wartość jest o wiele niższa i wynosi 0,21%. Warto przy tym zaznaczyć, że popiół pelletowy można wykorzystać jako cenny nawóz.

Ważną różnicą pomiędzy tymi paliwami jest czystość użytkowania. Ekogroszek pozostawia trudny do usunięcia nalot. Pellet jest pod tym względem dużo bardziej czysty, ponieważ pozostawia jedynie pył drzewny.

W kwestii dbałości o środowisko lepsze cechy wykazuje pellet. Ilość CO2, która wydziela się w trakcie jego spalania, jest równa ilości CO2 potrzebnej w trakcie wzrostu drzew, z jakiego został pozyskany.

Jakie są koszty użytkowania pelletu i ekogroszku?

Na koniec warto jeszcze przeanalizować koszty użytkowania obu paliw. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, ceny ekogroszku i pelletu mogą być bardzo zbliżone. Z drugiej strony weź pod uwagę, że kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym. A to oznacza dużo większe zużycie paliwa. Kotły na pellet można w dowolnej chwili wyłączyć. Ekogroszek wykazuje wyższą kaloryczność od pelletu. Z drugiej strony zawiera więcej popiołu, co także przekłada się na wzrost jego zużycia. W efekcie pellet, pomimo niższej kaloryczności, jest bardziej wydajnym paliwem.

Jeśli nadal nie możesz zdecydować się na wybór konkretnego rodzaju paliwa, to wejdź na stronę sambudrol.pl. Eksperci zatrudnieni w tej firmie z pewnością pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Na stronie sambudrol.pl znajdziesz także kompleksową ofertę zakupu pelletu i ekogroszku.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x