Trzy nowe karetki trafiły do Gorzowa

4 lipca 2020, 10:12, inf. prasowa
fot. Lubuskie.pl
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie otrzymała trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Tym samym flota gorzowskiego pogotowia powiększyła się do 10 karetek.

W minionym tygodniu odbyło się uroczyste przekazanie trzech nowych karetek dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie. Dwa ambulanse zostały zakupione w ramach programu „Lubuskie kontra wirus” realizowanego ze środków UE. Trzeci pojazd zakupiony został ze środków samorządu województwa lubuskiego

- Zdrowie i jakość życia mieszkańców regionu to są nasze priorytety. Trzeba przypomnieć i podkreślić, że gdy tylko Unia Europejska dała nam zielone światło natychmiast Zarząd Województwa przekierował aż 50 mln zł na ochronę zdrowia, żeby szybko wesprzeć nasze szpitale i pogotowia ratunkowe w bezpośredniej walce z koronawirusem. Wiadomo, że to pogotowie ratunkowe jest na tej pierwszej linii frontu. To ratownicy medyczni byli najbardziej narażeni, dlatego postanowiliśmy przekazać pieniądze na środki ochrony osobistej, których wtedy dramatycznie brakowało. Spore środki finansowe przeznaczyliśmy także na urządzenia ratujące życie oraz karetki pogotowia – opowiada Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Z nowych karetek cieszy się dyrektor gorzowskiego pogotowia i podkreśla, że nowe pojazdy były bardzo potrzebne. Koszt dwóch ambulansów wraz z wyposażeniem zakupionych w ramach programu UE to 1,4 mln zł. Trzecia karetka zakupiona została ze środków budżetu województwa 500 tys. zł oraz środków własnych jednostki.

- W ubiegłym roku kupiliśmy pierwszą karetkę w specyfikacji bariatrycznej, która nie stwarza bariery dla osób z dużą wagą. W tej chwili będziemy mili cztery takie karetki. Dodatkowo ambulanse zostały wyposażone w urządzenia, które pozwolą zespołom ratownictwa medycznego stać się bardziej samodzielnymi, szczególnie w sytuacji kiedy z zespołów będą musieli być wycofywani lekarze z powodów braków kadrowych. W związku z tym zakupiliśmy sześć nowych urządzeń do masażu serca, specjalne monitory kardiologiczne, które wg najnowszych algorytmów analizują zapis EKG u pacjenta. Te zakupy służą zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców – komentuje Andrzej Szmit, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie.

Obecnie gorzowskie pogotowie ma w swej flocie 10 karetek: 4 karetki typu S; 2 karetki typu P; 3 karetki transportowe; 1 karetka zastępcza.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x