Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

24 czerwca 2020, 19:59
Przydomowa ogrodowa przestrzeń to bardzo często oczko w głowie właścicieli posesji. Wypielęgnowany trawnik, kwiaty, krzewy czy drzewa, a także rabatki z warzywami i elementy małej architektury ogrodowej niekoniecznie jednak są atrakcyjne i odpowiednie dla dzieci. Jak zatem stworzyć przestrzeń w ogrodzie, w której maluchy czy starsze dzieci poczują się swobodnie i będą chciały spędzać czas? Co zrobić, by ogród stał się rodzinnym miejscem do wspólnej rozrywki?

Funkcjonalne strefy ogrodowe

Dobrym pomysłem na rodzinny ogród jest podział na funkcjonalne strefy, dzięki którym każdy będzie miał swoje miejsce. Część powierzchni może zostać przeznaczona na uprawy użytkowe, część na strefę relaksu. Również dzieci powinny mieć swoją przestrzeń, dedykowaną tylko dla nich, jeżeli tylko jest taka możliwość. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni, jaką ma się do dyspozycji. Jeżeli jest ona mocno ograniczona, trzeba spróbować w umiejętny sposób wygospodarować poszczególne fragmenty pełniące określone role, czy zaprojektować multifunkcjonalną przestrzeń. W profesjonalnym projekcie mogą pomóc projektanci ogrodów, dzięki którym przestrzeń będzie optymalnie urządzona.

Porozmawiaj z dzieckiem o marzeniach

Rodzice i opiekunowie starają się zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju. Warto jednak nawet z najmłodszymi rozmawiać o tym, o czym pragną, czasami bowiem marzenia dziecka mogą w prosty sposób stać się realne. Niewielką przestrzeń da się zorganizować, wyposażając ją w dobrze dobrane zabawki ogrodowe dla dzieci. To również doskonały pomysł na prezent dla dziecka, by urozmaicić mu czas spędzany w domowym otoczeniu. Wspólne planowanie miejsca do zabaw na świeżym powietrzu może być świetną rozrywką. Czy może być coś lepszego dla rodzica, niż spełnianie marzeń dziecka i obserwowanie jego uśmiechu?

Przydomowy plac zabaw w dużym i małym ogrodzie

Osoby dysponujące odpowiednim budżetem mogą pokusić się o stworzenie we własnym ogrodzie małego placu zabaw. W zależności od przestrzeni mogą być to niewielkie mobilne zabawki, które w prosty sposób można schować, albo też stałe konstrukcje o mniejszych lub większych możliwościach. Zabawki urozmaicają czas spędzany z najmłodszymi. Będąc dzieckiem, niejedna osoba marzyła na przykład o bujaku, huśtawce czy własnym domku na drzewie. Teraz możliwości bywają większe niż przed laty, a gotowe place zabaw z domkiem, huśtawkami, zjeżdżalniami czy ścianką wspinaczkową można niezbyt dużym kosztem postawić w niemalże każdym ogródku.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x