Wiadomości

Dlaczego warto grać w gry komputerowe?

23 czerwca 2020, 19:17
O grach mówiono już wiele. Nazywano je rozrywką dla najmłodszych oraz mówiono, że uzależniają lub zwyczajnie marnują nasz czas. Gry stają się jednak coraz częściej elementem naszej codzienności i możemy zupełnie nieświadomie być częścią szybko powiększającej się społeczności graczy. Granie w kryształki czekając na autobus także czyni nas graczami.

Gry wideo to między innymi świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, który dotyka nas w tym roku intensywniej, niż mogliśmy przewidzieć. Co jeszcze sprawia, że warto grać w gry?

Nauka języka

Na rynku jest wiele gier w naszym ojczystym języku (np. Wiedźmin) lub z dodatkiem dubbingu czy napisów. Wiele gier jest także na tyle orientacyjna, że nie wymaga od nas znajomości języka obcego. Nie brakuje jednak tytułów, które zrzeszają ludzi z całego świata i wymagają komunikacji między sobą. Początkowo sięgamy do słowników, jednak z czasem trudności w porozumiewaniu się maleją i komunikacja staje się bezproblemowa. Przekłada się to na rozumienie i korzystanie z języka, którego na przykład nigdy nie mieliśmy w szkole.

Przykładem takich gier mogą być sieciowe tytuły drużynowe, wymagające opracowania strategii lub doboru bohatera, np. Overwatch, League of Legends.

Ruch

Nie spodziewaliśmy się nigdy, że świat będzie oczekiwał od nas siedzenia w czterech ścianach oraz unikania wychodzenia na zewnątrz. Ograniczenie ruchu poprzez pracę i zajęcia zdalne odbiły się także na naszej kondycji. Gry ruchowe to odpowiedź na brak aktywności fizycznej w tym trudnym okresie. Za pośrednictwem konsol mamy dostęp do gier ruchowych wszelkiej maści, na przykład ćwiczenia cardio, tańczenie czy granie w golfa. Z pozoru niewinna gra może sprawić, że odczujemy zakwasy następnego dnia.

Przykłady: Just Dance, Move Fitness.

Wspólnie spędzony czas

Gry wideo to także świetny sposób na spędzanie wspólnie czasu. Na rynku jest wiele imprezowych i rodzinnych tytułów. Ściganie się po torach czy mecz piłki nożnej to świetny sposób na zdrową rywalizację, a tytuły wymagające kooperacji i dążenie do wspólnego celu (np. Moving Out, Overcooked) zdecydowanie wzmacniają więzi. Wspólne pasje są też tematem do niekończących się rozmów między domownikami lub znajomymi.

Nowe znajomości

Dzięki grom można łatwo nawiązać nowe znajomości. Także poza nimi. Nie brakuje w sieci for internetowych lub grup tematycznych, które skupiają społeczność graczy w jednym miejscu. Niejeden związek zrodził się właśnie w grach sieciowych. Świetnym przykładem są gry MMORPG. Jest to rodzaj gier fabularnych skupiających dużą liczbę graczy, którzy spotykają się w wirtualnym świecie. Gracz może stworzyć swoją indywidualną postać i kierować jej działaniami.

Gry to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na odreagowanie ciężkiego dnia. Istnieje wiele gatunków i platform do grania w gry co czyni je uniwersalnymi i dostępnymi dla każdego, niezależnie od wieku czy ilości wolnego czasu. Jest to rozrywka, która łączy przyjemne z pożytecznym, ponieważ może rozwijać wyobraźnię, współpracę czy znajomość języka. Jest świetnym sposobem na polubienie źle kojarzącej się aktywności fizycznej. Przede wszystkim gry otwierają nas na nowe znajomości i zbliża nas do siebie.

Karii

lavender.gaming

Karolina Sobolewska

https://www.instagram.com/lavender.gaming/


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości