Wiadomości

Jak jeździć rowerem po centrum Gorzowa?

1 czerwca 2020, 13:26, red
Skrzyżowanie Sikorskiego i Chrobrego w centrum Gorzowa jest już praktycznie gotowe. Pojawiło się na nim oznakowanie dla rowerzystów z zupełnie nowymi rozwiązaniami. Dlatego też zostało stworzone "Vademecum Rowerzysty", które ma podpowiedzieć rowerzystom, jak poruszać się po głównym skrzyżowaniu w mieście.

Miejski inżynier ruchu wraz z przedstawicielami stowarzyszenia "Rowerowy Gorzów"" przygotowali pakiet zasad jak poruszać się rowerem po wyremontowanym skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Chrobrego w centrum Gorzowa. Na głównym skrzyżowaniu pojawiły się zupełnie nowe rozwiązania takie jak śluza rowerowa boczna czy pas rowerowy wyznaczony pomiędzy pasami ruchu dla samochodów. Dlatego też rowerzyści powinni uzupełnić swoją wiedzę, jak korzystać z konkretnych rozwiązań. Z interaktywnego "Vademecum Rowerzysty" można skorzystać TUTAJ.

CHROBREGO OD STRONY UL. JAGIEŁŁY, WYBICKIEGO I ŚRÓDMIEŚCIA

w kierunku deptaka - na ul. Chrobrego od skrzyżowania z ul. Pocztową rowerzysta będzie miał możliwość poruszania się pasem rowerowym, który będzie kontynuowany również na skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego. W centralnej części skrzyżowania pojawia się rozgałęzienie pasa rowerowego. Pierwsze, kierujące na wprost będzie służyło do kontynuowania jazdy ul. Chrobrego w kierunku Mostu Staromiejskiego. Drugie, poprowadzone ukośnie w prawą stronę będzie kierowało na wydzielony w chodniku, krótki ciąg rowerowy. Po wjechaniu na niego rowerzysta zatrzyma się przed wyznaczonym w poprzek ul. Chrobrego przejazdem rowerowym z sygnalizacja świetlną. Po zapaleniu się sygnału zielonego dla rowerzysty będzie on mógł bezpiecznie wjechać na deptak.

w kierunku mostu staromiejskiego - Podobnie jak w przypadku dojazdu na deptak, rowerzysta porusza się od skrzyżowania z ul. Pocztową pasem rowerowym. W centralnej części skrzyżowania pojawia się rozgałęzienie pasa rowerowego. Rowerzysta będzie kierował się pasem rowerowym na wprost w kierunku Mostu Staromiejskiego po jezdni razem z pojazdami.

w kierunku Parku 111 - Na ul. Chrobrego od skrzyżowania z ul. Pocztową rowerzysta będzie miał możliwość poruszania się pasem rowerowym, który będzie kontynuowany po wjechaniu w prawo w ul. Sikorskiego.

SIKORSKIEGO OD STRONY UL. MŁYŃSKIEJ I PARKU 111

w kierunku deptaka - Rowerzysta jadąc ul. Sikorskiego od strony ul. Młyńskiej będzie korzystał z pasa rowerowego zlokalizowanego przy prawej krawędzi jezdni. Na dojeździe do skrzyżowania z ul. Chrobrego pas ten zmieni swoją lokalizację i będzie usytuowany między pasem do skrętu w prawo i w lewo dla samochodów. Przed sygnalizacją świetlną pas rowerowy będzie kończył się śluzą rowerową. Rowerzysta aby dostać się na deptak przejedzie przez skrzyżowanie specjalnie wydzielonym korytarzem wyznaczonym za pomocą znaków P-27 usytuowanym na przedłużeniu pasa rowerowego.

w kierunku mostu Staromiejskiego - aby skręcić w prawo w stronę Mostu Staromiejskiego, rowerzysta jadąc pasem rowerowym ul. Sikorskiego będzie musiał wcześniej ocenić czy będzie miał możliwość skorzystania ze śluzy rowerowej usytuowanej przed sygnalizacją świetlną. Zbliżając się do sygnalizacji, jeśli będzie ona wyświetlała sygnał czerwony, rowerzysta dojedzie wyznaczonym pasem rowerowym do śluzy i ustawi się na niej przy prawej krawędzi jezdni przed stojącymi pojazdami. Po wyświetleniu sygnału zielonego skręci w prawo w ul. Chrobrego przed pojazdami.

Jeśli w momencie dojazdu do sygnalizacji, będzie wyświetlała ona sygnał zielony, rowerzysta nie będzie korzystał ze śluzy. W miejscu gdzie pas rowerowy wyznaczony będzie za pomocą linii przerywanej, rowerzysta będzie zjeżdżał ze swojego pasa na pas dla pojazdów skręcających w prawo, po ustąpienia pierwszeństwa jadącym pojazdom. Wjeżdżając na skrzyżowanie skręci w prawo w ul. Chrobrego. Należy pamiętać o zasygnalizowaniu skrętu za pomocą ręki.

w kierunku śródmieścia - w przypadku skrętu w lewo w kierunku ul. Jagiełły rowerzysta będzie mógł skorzystać ze śluzy rowerowej (lub pasa do skrętu w lewo) ale równie dobrze będzie mógł ten manewr wykonać z pasa rowerowego, jadąc obok pojazdu (z jego prawej strony), który również będzie skręcał w lewo. Należy pamiętać o zasygnalizowaniu skrętu za pomocą ręki.

SIKORSKIEGO OD STRONY DEPTAKA

w kierunku śródmieścia - Rowerzysta w celu dojazdu z deptaka do ul. Jagiełły wjedzie przy przejściu dla pieszych na krótki odcinek pasa rowerowego. Następnie rowerzysta po opuszczeniu pasa rowerowego i ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom będzie mógł kontynuować jazdę jezdnią ul. Chrobrego.

w kierunku Parku 111 - W celu opuszczenia deptaka i kontynuowania jazdy ul. Sikorskiego rowerzysta ustawi się przed specjalnym, dedykowanym tylko dla rowerzystów sygnalizatorem. Sygnał zielony zostanie wzbudzony automatycznie bez konieczności wciskania przycisku sygnalizacji. Po otrzymaniu sygnału zielonego rowerzysta przejedzie w poprzek ul. Chrobrego specjalnie wytyczonym, oznakowanym za pomocą znaków P-27 (sierżant rowerowy) korytarzem wprost na wydzielony w jezdni pas rowerowy na ul. Sikorskiego.

w kierunku mostu Staromiejskiego - Rowerzysta w tym przypadku będzie miał możliwość skorzystania z przejazdu rowerowego wyznaczonego w poprzek ul. Chrobrego. W celu opuszczenia deptaku ustawi się przed przejazdem rowerowym i będzie oczekiwał na sygnał zielony przeznaczony dla rowerzystów. Po otrzymaniu sygnału zezwalającego na przejazd, po minięciu pasa oddzielającego dwie jezdnie, rowerzysta wjedzie na specjalnie wydzieloną boczną śluzę. Po upewnieniu się że nie ma kolizji z pieszymi idącymi przejściem dla pieszych, będzie miał możliwość skrętu w lewo w jezdnię ul. Chrobrego w kierunku Mostu Staromiejskiego.

CHROBREGO OD STRONY MOSTU STAROMIEJSKIEGO

w kierunku śródmieścia - na ul. Chrobrego od strony Mostu Staromiejskiego rowerzysta będzie miał możliwość przejazdu na wprost przez skrzyżowanie pasem rowerowym. Za skrzyżowaniem pas rowerowy kończy się. Rowerzysta będzie mógł kontynuować jazdę jezdnią po ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom.

w kierunku Parku 111 - na ul. Chrobrego od skrzyżowania z ul. Spichrzową rowerzysta będzie miał możliwość poruszania się pasem rowerowym. Aby kontynuować jazdę na ul. Sikorskiego w kierunku ul. Młyńskiej rowerzysta z pasa rowerowego na ul. Chrobrego będzie musiał wjechać na część deptakową ul. Sikorskiego, przejechać przez torowisko w wyznaczonym do tego miejscu (miejsce z sygnalizatorami pieszo-rowerowymi) oraz ustawić się w kierunku ul. Sikorskiego przed specjalnym, dedykowanym tylko dla rowerzystów sygnalizatorem. Po otrzymaniu sygnału zielonego (sygnał zostanie wzbudzony automatycznie), rowerzysta przejedzie w poprzek ul. Chrobrego oznakowanym korytarzem rowerowym, wprost na wydzielony w jezdni pas rowerowy na ul. Sikorskiego.

w kierunku deptaka - rowerzysta poruszając się ul. Chrobrego od strony Mostu Staromiejskiego pasem rowerowym będzie miał możliwość wjazdu na deptak poprzez specjalny wjazd przed sygnalizacją świetlną. Na deptaku rowerzysta będzie zobowiązany do ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości