Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

26 maja 2020, 08:00
fot. Lubuska Policja
Siedmiu zatrzymanych przestępców, ponad 200 pokrzywdzonych. Przejmując konta na portalu społecznościowym, oszuści wyłudzali pieniądze od znajomych za pomocą BLIK-a. Policja w Gorzowie rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która działała na terenie całej Polski od stycznia 2019 roku.

Na czym polegał mechanizm przestępczy? Oszuści wykorzystywali aplikację BLIK, a dokładniej zaufanie i naiwność osób. W pierwszej kolejności wykorzystywali oprogramowanie do przejmowania kont na Facebooku. Działo się tak, gdy ofiara, klikając w sugerowany do obejrzenia film, dawała dostęp do swoich danych zapisanych w telefonie. Kiedy oszuści już dysponowali loginem i hasłem, logowali się na konto na Facebooku i prosili znajomych o przesłanie kodu BLIK. Dzięki temu mogli wypłacać pieniądze z bankomatów. Z reguły były to transakcje od tysiąca do 3 tys. zł.

W październiku 2019 roku doszło do pierwszych zatrzymań na terenie Gorzowa. Sześć osób zostało zatrzymanych między październikiem 2019 a styczniem 2020 roku przez policjantów śledczych i zwalczających przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Wszystkie usłyszały zarzuty związane z oszustwem, także komputerowym i zostały tymczasowo aresztowane. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt służący do tego rodzaju przestępczość. Były to komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowania, telefony komórkowe, modemy, routery, zestawy startowe, karty SIM, karty sieciowe, bankomatowe, dyski, pen drive itp.

21 maja 2020 roku na terenie Szczecina funkcjonariusze z Lubuskiej Policji zatrzymali lidera zorganizowanej grupy przestępczej. To osoba kierująca wszystkimi działaniami w grupie, w której istniał swoisty podział na role. 34-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszał łącznie 35 zarzutów związanych z oszustwami oraz wydawaniem poleceń. B

Bartosz P. kierował zorganizowaną grupą przestępczą, z której wszyscy jej członkowie uczynili sobie stałe źródło dochodu. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałej szóstce 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy i nadzorowana jest przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. ustalają w tej sprawie kolejnych pokrzywdzonych, przejmując do prowadzenia podobne sprawy z całej Polski.

Fotoreportaż


1/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

1/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

2/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

2/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

3/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

3/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

4/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

4/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

5/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

5/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

6/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

6/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

7/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na "BLIK-a"

7/7 Szajka z Gorzowa oszukiwała na

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości