Wielka demolka na Chrobrego [zdjęcia]

12 maja 2020, 11:34, ak
fot. Anna Kluwak
Sprawdziliśmy, jak przebiegają prace przy przebudowie ul. Chrobrego i Mieszka I. Obecnie wykonawca skupia się na demontażu płyt betonowych na deptaku przy ul. Chrobrego za pomocą ciężkiego sprzętu. Z kolei przy ul. Mieszka I został sfrezowany asfalt.

Chociaż w poniedziałek 11 maja pogoda nie rozpieszczała i prawie cały dzień padał deszcz, to wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I ruszył z rozbiórką nawierzchni obu ulic. Natomiast już we wtorek 12 maja prace mogły ruszyć pełną parą i rozpoczęła się prawdziwa demolka.

Za pomocą ciężkiego sprzętu zrywane są płyty betonowe z torowiska i deptaka przy ul. Chrobrego na odcinku od ul. 30 Stycznia do ul. Borowskiego, a tam gdzie jest beton działa specjalna maszyna do jego kruszenia. Z kolei na Mieszka I od skrzyżowania z ul. Borowskiego do ul. Jagiellończyka wykonawca sfrezował asfalt na całej szerokości jezdni. Kiedy zostaną zerwane płyty oraz beton, firma ZUE i FDO będzie mogła przystąpić do dalszych prac, w tym do demontażu obecnego torowiska tramwajowego.

Remont 1,5-kilometrowego odcinka ul. Chrobrego i ul. Mieszka I wraz z torowiskiem będzie kosztował 69 mln 27 tys. zł. Wykonawca ma czas do końca października 2021 roku na zrealizowanie wszystkich prac, które będą prowadzone w czterech etapach.

Etap 1A

Wykonawca realizuje prace na ul. Chrobrego na odcinku od ul. 30 Stycznia do ul. Borowskiego oraz na ul. Mieszka I na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Jagiellończyka. W tym podetapie możliwy jest poprzeczny ruch przez ul. Chrobrego i Mieszka I takimi ulicami jak ul. 30 Stycznia, Borowskiego i Jagiellończyka. Zablokowany został przejazd ul. Krzywoustego, która będzie drogą bez przejazdu zarówno od strony ul. Dąbrowskiego jaki i Armii Polskiej.

W ramach etapu 1A przewidziano następujące objazdy:

- z ul. Mieszka I do ul. Borowskiego przez ul. Jagiellończyka (lub wcześniej ul. Mickiewicza – objazd zalecany),

- z ul. Dąbrowskiego do ul. Armii Polskiej (omijając ul. Krzywoustego) będzie można dojechać ul. Borowskiego;

- z ul. Armii Polskiej do ul. Dąbrowskiego (omijając ul. Krzywoustego) również można będzie dojechać ul. Borowskiego;

Etap 1B

Zostanie rozszerzony o prace na skrzyżowaniu ul. Chrobrego, Mieszka I i Borowskiego. W konsekwencji ul. Borowskiego na odcinku od ul. Armii Polskiej do Mieszka I oraz od ul. Dąbrowskiego będzie drogą bez przejazdu. Istotną zmianą będzie odwrócenie kierunku ruchu na jednokierunkowej ul. Łokietka. Kierowcy będą poruszać się tą ulicą od ul. Dąbrowskiego w kierunku ul. Chrobrego i dalej do skrzyżowania z ul. Armii Polskiej.

Etap 1C

W tym etapie nastąpi odblokowanie przejazdu ul. Krzywoustego i Borowskiego. Zablokowany zostanie za to przejazd ul. 30 Stycznia i Jagiellończyka. Ulice te na dojeździe do ul. Chrobrego od obu stron będą drogami dwukierunkowymi bez przejazdu. W celu zapewnienia ruchu dwukierunkowego na ul. 30 Stycznia i Jagiellończyka dokonane zostaną zmiany oznakowania dotyczące sposobu parkowania.

Jaka będzie nowa ul. Chrobrego i Mieszka I?

W ramach inwestycji zostanie wyremontowany miejski deptak na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Wybickiego, czyli w rejonie Kwadratu. Zostaną tam posadzone nowe drzewa. Z kolei na odcinku od ul. Borowskiego do ul. Roosevelta torowisko będzie przebiegać środkiem jezdni, a przy skrzyżowaniach powstaną dodatkowe pasy do skrętu. Przystanki na całej długości przebudowywanej drogi będą miały formę antyzatok, czyli czyli miejsc, w których jezdnia zostanie zwężona, a poszerzony zostanie chodnik, tak aby piesi nie wychodzili wprost pod jadące samochody.

Oprócz tego przebudowy doczekają się chodniki, pojawi się ścieżka rowerowa, nowe ławki, wiaty przystankowe, stojaki na rowery. Bardzo ważną zmianą będzie umieszczenie tablic Systemu Informacji Pasażerskiej oraz monitoringu – jedna z kamer pojawi się na skrzyżowaniu z ul. 30 Stycznia.

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x