Rozbiórka Spichrzowej ruszy w środę

11 maja 2020, 10:00, red
fot. archiwum
Pierwotnie wykonawca przebudowy ul. Spichrzowej ruszy w poniedziałek 11 maja, jednak faktyczne prace rozpoczną się dopiero w środę 13 maja. Wówczas firma Eurovia Polska zajmie się rozbiórką nawierzchni.

Przetarg na przebudowę pierwszego odcinka ul. Spichrzowej od ul. Składowej do ul. Chrobrego wygrała firma Eurovia Polska, która zaoferowała 4 mln 683 zł za realizację inwestycji. Pierwsze prace miały rozpocząć się w poniedziałek 11 maja, jednak wykonawca poinformował, że faktyczny remont ruszy dopiero w środę 13 maja.

Natomiast we wtorek 12 maja wieczorem wykonawca rozpocznie ustawanie oznakowania tymczasowego i barier uniemożliwiających wjazd na remontowany odcinek. W środę 13 maja w godzinach porannych rozpoczną się prace rozbiórkowe zniszczonej nawierzchni. Na początek zostaną zamknięte dwa odcinki ul. Spichrzowej - od ul. Wodnej do ul. Zaułek (od strony wschodniej) oraz od ul. Młyńskiej od ul. Garbary (od strony zachodniej).

Przebudowa ul. Spichrzowej na odcinku od ul. Składowej do ul. Chrobrego zostanie podzielona na trzy etapy. Wykonawca ma czas na realizację wsyzstkich prac do 30 paździrnika 2020 roku.

Zmiany w organizacji ruchu

Zamknięty zostanie wjazd w ul. Spichrzową od strony ul. Chrobrego oraz z mostu Staromiejskiego (wyłączenie z ruchu pasa lewoskrętu przy zjeździe z mostu Staromiejskiego). Zostanie zamknięte skrzyżowanie ul. Spichrzowej i Wodnej. Natomiast ul. Woda będzie drogą dwukierunkową wyłącznie dla mieszkańców i przedsiębiorców z wyjazdem w ul. Chrobrego.

Ruch samochodów przy ul. Spichrzowej będzie mocno ograniczony i w zależności od postępu prac będzie dostępny czasowo tylko dla mieszkańców i przedsiębiorców ul. Wodnej. Ponadto zostanie zamknięte skrzyżowanie ul. Spichrzowej i Łazienki, natomiast przy ul. Łużyckiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy oraz będzie obowiązywał parkowania na ul. Łużyckiej na odcinku około 30m vis a vis przedszkola. Dojazd do ul. Łazienki i Łużyckiej odbywał się będzie od ul. Zaułek, a w celu umożliwienia bezpiecznego dojazdu do ul. Łazienki wprowadza się ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną na ul. Zaułek od bloku 1-2 do bloku 5-6 (skrzyżowanie Zaułek/Łużycka).

Z kolei ul. Młyńska pozostanie dwukierunkowa i będzie drogą „ślepą” od strony Sikorskiego, wjazd będzie możliwy wyłącznie od Nadbrzeżnej i Spichrzowej (przejazd po estakadą kolejową od ul. Nadbrzeżnej). Jeżeli chodzi o skrzyżowanie ul. Spichrzowej i Garbary, to będzie otwarte w trzech kierunkach, dlatego zostanie tam zmienione pierwszeństwo przejazdu.

Objazdy

Objazd do ul. Składowej, dworca PKP i PKS, od mostu Staromiejskiego (odcinek zachodni) wyznaczono ulicami Bolesława Chrobrego, Wybickiego, Łokietka i Estkowskiego, Orląt Lwowskich aż do ul. Dworcowej. Objazd do mostu Staromiejskiego i Chrobrego poprowadzony zostanie przez ul. Nadbrzeżną.

Na czas prowadzenia robót ruch na ul. Nadbrzeżnej na całej jej długości wprowadzony będzie ruch dwukierunkowy, z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Pozostałe etapy prac

W etapie drugim zmiana do w stosunku do pierwszego będzie polegać na otwarciu dla kierowców krótkiego odcinka ul. Spichrzowej od strony Chrobrego do Wodnej, co umożliwi dojazd do dwukierunkowej ul. Nadbrzeżnej również dla kierowców jadących od mostu Staromiejskiego, wykorzystując przejazd pod estakadą.

Etap trzeci obejmie zamknięcie odcinka ul. Spichrzowej od ul. Łazienki do ul. Młyńskiej (z zamknięciem skrzyżowania z ul. Zaułek i ul. Młyńską). Skrzyżowanie z ul. Łazienki zostanie otwarte. Ulica Łazienki będzie stanowiła dojazd do ul. Łużyckiej i ul. Zaułek.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x