Wiadomości

Policjanci mogą wystawić mandat za brak zasłoniętej twarzy

17 kwietnia 2020, 15:01, red
fot. Lubuska policja
Policjanci na terenie całego województwa lubuskiego sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do nowych zaleceń mówiących o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Już pierwszego dnia obowiązywania nowego obostrzenia, zostały wystawione dwa mandaty karne.

Od czwartku 16 kwietnia każdy obywatel ma obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki lub chusty czy szalika. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń, policjanci którzy patrolują ulice Gorzowa oraz innych lubuskich miejscowości, sprawdzają czy mieszkańcy stosują się do nowych zaleceń.

- Możemy śmiało powiedzieć, że Lubuszanie zasłaniają usta i nos i cieszymy się z ich postawy. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy ktoś nie nosi maseczki, wówczas takie osoby są najpierw upominane. Do tej pory wystawiliśmy dwa mandaty za niezasłanianie ust i nosa. W czwartek 16 kwietnia mieszkańcy południowej części województwa lubuskiego, a dokładnie Żagania byli kilkukrotnie upominani przez policjantów, jednak nie zastosowali się do poleceń funkcjonariuszy i nie chcieli zasłonić twarzy. Dlatego też policjanci ukarali ich mandatem karnym – opowiada Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Policjant może nam nałożyć mandat w wysokości 500 zł według art. 54 kodeksu wykroczeń. który dotyczy "wykroczeń przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych". Jeżeli nie zgadzamy się na przyjęcie mandatu, oczywiście nie musimy go przyjąć, a wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu. Funkcjonariusze mogą skorzystać z drugiej możliwości i zamiast wystawiać mandat, skierować wniosek o ukaranie do inspektora sanitarnego, a ten może wszcząć postępowanie administracyjne. Wówczas może grozić nam grzywna od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

Lubuska policja cały czas również sprawdza czy mieszkańcy przestrzegają zakazu zgromadzeń oraz kwarantanny. W całym województwie lubuskim objętych kwarantanną jest blisko 5 tys. osób, z czego do tej pory 950 osób złamało kwarantannę. - Teraz odnotowujemy około 20-30 przypadków łamania kwarantanny dziennie. Jest to dużo mniej, niż jeszcze w marcu, bo wówczas było to blisko 100 osób dziennie – mówi Jaroszewicz.

Co istotne, policjanci za złamanie kwarantanny nie wystawiają mandatów. Kierowane są od razu wnioski o ukaranie do sądu. Wówczas takiej osobie grozi grzywna w wysokości od 5 tys. zł do 30 tys. zł.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości