Wiadomości

Cmentarz przy Żwirowej nie zostanie zamknięty

8 kwietnia 2020, 12:10, red
fot. archiwum
Czy cmentarz jest zamknięty czy otwarty? Mogę odwiedzić groby bliskich czy grozi mi mandat? To tylko nieliczne pytania, które docierają do portalu gorzowianin.com w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi i pandemią koronawirusa. Jak się okazuje, zarządca gorzowskiego cmentarza spółka Inneko SPZ nie planuje zamknięcia cmentarza przy ul. Żwirowej dla odwiedzających.
- Czy cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej jest otwarty? Bo doszły mnie słuchy, że jest zamknięty – napisała do portalu gorzowianin.com czytelniczka i nie jest pierwszą osobą, która dopytuje się czy gorzowska nekropolia jest czynna dla odwiedzających. Gorzowianie mają również wątpliwości czy dostaną mandat za pójście na cmentarz.

Wszystko przez to, że niektóre miasta w Polsce wprowadziły zakaz wejścia na cmentarze w związku z pandemią koronawirusa. Jednak oficjalnych wytycznych co do wprowadzenia takich zakazów nie ma, dlatego też zarządca gorzowskiego cmentarza przy ul. Żwirowej nie zamierza zamykać nekropolii.

Cmentarz przy ul. Żwirowej pozostanie otwarty dla odwiedzających w godz. od 7 do 21. Dlatego też Inneko SPZ prosi mieszkańców o zachowanie wszelkich środków ostrożności, takich jak utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych osób przebywających na cmentarzu czy nie grupowanie się przed grobem większej ilości osób niż dwie naraz.

Rozwiewamy również wątpliwości co do, ewentualnego dostania mandatu za przebywanie na cmentarzu. Jeżeli nekropolia jest otwarta, to jak podają prawnicy - każdy ma prawo do poruszania się po jej terenie i odwiedzenia grobów bliskich. W takiej sytuacji, policja nie ma prawa wystawić nam mandatu. Jednak jeżeli odwiedzenie grobu nie jest konieczne, warto zostać w domu i zapalić znicz w późniejszym czasie.

Zarządca cmentarza przypomina jednocześnie o ograniczeniach dotyczących ceremonii pogrzebowych. Może uczestniczyć w nich nie więcej niż 5 osób, oprócz osób sprawujących kult religijny oraz pracowników zakładu pogrzebowego. Te ograniczenia obowiązują do soboty 11 kwietnia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości