Wiadomości

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w Gorzowie? [film]

26 marca 2020, 08:26, red
fot. gorzowianin.com
Prezydent Jacek Wójcicki wspólnie z gorzowskimi radnymi podjął decyzję o potrzebie pomocy przedsiębiorcom w Gorzowie, którzy w drastyczny sposób odczuwają skutki pandemii koronawirusa. Dlatego też został stworzony pakiet pomocowy "gorzowska dycha" na łączną kwotę 10 mln zł.

Władze Gorzowa na wsparcie gorzowskich przedsiębiorców przeznaczyły 10 milionów złotych -dwa miliony do rozdysponowania w ramach indywidualnych potrzeb, osiem milionów na umorzenie lub obniżenie lokalnych podatków i opłat.

- Gdyby nie przedsiębiorcy, nie byłoby rozwoju Gorzowa, jego dobrej przyszłości. Mieszkańcy mogli na nich liczyć, teraz my, gorzowianie, powinniśmy im pomóc. Nie jesteśmy potężną metropolią, nie mamy nieprzebranych zasobów finansowych. Wiemy, że nasze propozycje to zaledwie tylko kropla w morzu potrzeb. Ale postaramy się pomóc w jak najszerszym zakresie. Liczymy na to, że oferta rządu da paliwo do funkcjonowania zarówno firmom, jak i samorządom. Wszystkim nam jest to potrzebne. Deklarujemy naszą chęć konstruktywnego wsparcia, na miarę naszych możliwości – podkreśla Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Pakiet pomocowy „gorzowska dycha” o wartości 10 mln zł

1. Umorzenie czynszu dla najemców lokali komunalnych za dwa miesiące - o taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.

2. Umorzenie czynszu dla dzierżawców nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą za dwa miesiące - o taką ulgę mogą wnioskować dzierżawcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.

3. Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej po 31 marca, odroczenie lub rozłożenie na raty opłat do końca 2020 roku - złożone wnioski pozwolą na rozłożenie obciążenia oraz ograniczenie negatywnych skutków braku wniesienia opłaty ustawowej w terminie.

4. Ogródki konsumpcyjne za 1 grosz - zajęcie pasa drogowego przy stawce 1 grosz za 1 metr kwadratowy w pasie drogowym każdej drogi publicznej. Prawnie nie można zrezygnować z tej opłaty. Pomysł na przetrwanie i odbudowanie biznesu restauratorów.

5. Podatki i opłaty lokalne - odrodzenie, rozłożenie na raty lub umorzenie odsetek lub zaległości podatkowych. O taką ulgę mogą wnioskować podatnicy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego. Wnioski z branż, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu, będą rozpatrywane indywidualnie.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości