Wiadomości

Stan epidemii i srogie kary za złamanie kwarantanny

20 marca 2020, 20:49, red
fot. archiwum
W piątkowy wieczór podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii w Polsce. Zaostrzone zostaną kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrośnie z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Natomiast uczniowie wrócą do szkoły najwcześniej po świętach Wielkanocnych

W piątek 20 marca wieczorem odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas której ogłoszono wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Minister zdrowia tłumaczył, że umożliwi to delegowanie personelu medycznego na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa.

Z kolei premier przekazał, że w związku z wprowadzeniem stanu epidemii zapadła decyzja o zamknięciu wszystkich żłobków, przedszkoli, szkół i uczelni wyższych do świąt Wielkanocnych. To oznacza, że uczniowie wrócą do szkoły najwcześniej po 13 kwietnia. Jednak i ten termin może ulec zmianie. - Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego - podkreślał premier.

Jedną z najważniejszych zmian jest zaostrzenie kar za złamanie kwarantanny. Z każdego miejsca w Polsce płyną informacje o tym, że wiele osób nie przestrzega kwarantanny i idzie na zakupy lub urządza imprezę. Dlatego też grzywna za złamanie kwarantanny wzrośnie z 5 tys. zł do aż 30 tys. zł. Zostaną wprowadzone również "dodatkowe mechanizmy śledzenia tego, czy ludzie przebywają pod adresem, który zadeklarowali".

Na ten moment w Polsce mamy 425 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 8 osób to mieszkańcy województwa lubuskiego, którzy przebywają na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze. W piątkowe popołudnie ze szpitala wyszedł natomiast pacjent "0" z Cybinki, który jest już zdrowy.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości