Co z dezynfekcją wind i klatek schodowych w blokach?

18 marca 2020, 13:50, red
fot. gorzowianin.com
Gorzowianie, którzy mieszkają w blokach pytają się co z utrzymaniem czystości i dezynfekcją klatek schodowych i wind z których na co dzień korzysta wiele osób. Mieszkańcy chcą, aby spółdzielnie mieszkaniowe w związku z obecną sytuacją w kraju podjęła kroki mające celu zmniejszenie ryzyka zarażenia się koronawirusem poprzez regularne dezynfekcje klamek, uchwytów czy wind.

W związku z pandemią koronawiursa i coraz większą liczbą osób zakażonych w kraju, wielu gorzowian, którzy mieszkają w blokach na różnych osiedla w mieści pytają się co z dezynfekcją klatek schodowych i wind.

- W związku z obecnym w całym kraju zagrożeniem chcieliśmy wraz z mieszkańcami naszego bloku przy ul. Matejki, aby Spółdzielnia Mieszkaniowa Staszica, podobnie jak Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn podjęła kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania poprzez regularne dezynfekcje klamek, uchwytów, wind. Dzwoniliśmy w tej sprawie we wtorek 17 marca do spółdzielni i jedyne co nas spotkało to jedno wielkie niepojęte chamstwo. Pani z sekretariatu połączyła nas z działem technicznym. Pan uważa, ze przetarcie przycisków w windzie oraz klamek jedną i tą samą brudną szmatą zapobiegnie wirusowi – opowiada pan Kamil, mieszkaniec ul. Matejki.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Spółdzielni Mieszkaniowej Staszica. - Nasi pracownicy prowadzą już dezynfekcję. Klatki schodowe, uchwyty, klamki oraz windy, zwłaszcza w wieżowcach są czyszczone o wiele częściej. Ponadto apelujemy do mieszkańców, że jeżeli nie jest to konieczne, aby załatwiali sprawy przez telefon i nie przychodzili do siedziby spółdzielni - mówi Marek Puchalski, wiceprezes SM Staszica.

Te słowa jednak nie przekonują mieszkańca ul. Matejki. - Sprzątacz był widziany przez nas tylko raz w poniedziałek i zamiast płynu do dezynfekcji miał zwykły płyn do mycia szyb. Dzisiaj oraz wczoraj nikt nie widział żadnej osoby sprzątającej w naszym bloku – podkreśla pan Kamil.

A jak wygląda sytuacja w innych spółdzielniach? Firma zewnętrzna wynajęta przez Spółdzielnię Mieszkaniową Górczyn dezynfekuje windy trzy razy w ciągu dnia, natomiast klatki schodowe dwa razy w tygodniu. Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa Metalowiec wydała polecenie firmom sprzątającym, aby raz dziennie dezynfekowały klamki, poręcze, windy oraz domofony.

- Postępujemy zgodnie z wytycznymi sanepidu, który zaleca dezynfekcję klatek schodowych i wind. Służby sprzątające będą używały do tego odpowiednich środków dezynfekujących – mówi Krzysztof Kaczanowski, prezes Spółdzielni Metalowiec. Niestety ze Spółdzielnią Mieszkaniową Dolinki nie udało się nam skontaktować.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości