Wiadomości

Ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte restauracje i pełne kontrole na granicy

13 marca 2020, 20:14, red
fot. Anna Kluwak
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd zdecydował się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. To oznacza spore ograniczenia, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Zamknięte będą restauracje czy kluby, a działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Natomiast na granicach wrócą pełne kontrole.

W piątkowy wieczór premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w Polsce zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że rząd może nakładać dodatkowe ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Od soboty 14 marca zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. To oznacza, że w galerii Askana, Nova Park i Feeria będą mogły pozostać otwarte jedynie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie. Ponadto zawieszona zostanie działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, w któych gromadzą się ludzie. Możliwe będzie zamawianie jedzenia jedynie na wynos. Wszystkie sklepy, markety, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

Od niedzieli 15 marca obowiązywać będzie zakaz wjazdu do Polski dla wszystkich cudzoziemców i zostaną przywrócone pełne kontrole na granicy na 10 dni. Osoby, które wjadą na terytorium Polski będą musiały przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Odstępstwa będą obowiązywały tych cudzoziemców, którzy w Polsce legalnie przebywają i pracują. Jednak będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wyjątkiem są również osoby z obszarów przygranicznych w województwie lubuskim, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w Niemczech i które przekraczają granicę codziennie. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Zawieszone zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Loty czarterowe pozostaną utrzymane, tak aby Polacy mogli wrócić do kraju. Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów.

- Jeżeli temperatura mierzona na granicy wskaże, że osoba ma gorączkę nie zostanie dalej puszczona, tylko będzie zabrana do szpitala, gdzie zostaną przeprowadzone dalsze badania - mówi Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zakazana jest również ogranizacja zgromadzeń powyżej 50 osób - dotyczy to również zgromadzeń państwowych i religijnych. Obecnie w Polsce mamy 68 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 1 ofiara śmiertelna. Z kolei 521 osób jest hospitalizowanych, 3151 osób jest objętych kwarantanną, a 17 784 osób jest objętych nadzorem sanitarnym.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości