Wiadomości

Gorzów mówi „stop” plastikowi

9 marca 2020, 13:05, red
Prezydent Jacek Wójcicki wydał w końcu zarządzenie, które mówi o rezygnacji z używania tworzyw sztucznych podczas imprez miejskich w Gorzowie. Projekt rusza pod roboczą nazwą „Zielony Gorzów”.

O rezygnacji z plastiku w Gorzowie mówiło się już w ubiegłym roku. Mieszkańcy Gorzowa, radna Marta Bejnar-Bejnarowicz i radny Piotr Wilczewski apelowali wówczas do prezydenta, aby zrezygnować z używania jednorazowego plastiku w Urzędzie Miasta oraz podczas miejskich imprez. Prezydent Jacek Wójcicki bardzo chwalił inicjatywę, jednak podkreślał, że trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Po kilku miesiącach, zmiany zostają wprowadzone w życie i miasto rusza z projektem „Zielony Gorzów”. Prezydent Jacek Wójcicki wydał właśnie zarządzenie, które ma pomóc w wyeliminowaniu stosowania plastiku z miejskich imprez.

- Zarządzenie zobowiązuje do stosowania „zielonych zamówień” w przygotowywanych postępowaniach przetargowych, po to by wyeliminować stosowanie opakowań, naczyń jednorazowych, toreb, kubków, sztućców, słomek z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich wyrobami z materiałów ekologicznych. Prezydent podjął też decyzję, że warunkiem objęcia jego patronatem imprez i wydarzeń w mieście, jest odstąpienie przez organizatora od korzystania z plastiku podczas takiego wydarzenia – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

To oznacza, że podczas Dni Gorzowa czy Koniec Lata Party mieszkańcy Gorzowa nie dostaną już napoju w plastikowym kubku, jedzenia na plastikowym talerzu z plastikowymi sztućcami czy też kupiony produkt nie zostanie zapakowany w foliową reklamówkę.

W swoim zarządzeniu prezydent Jacek Wójcicki zachęca ponadto do korzystania z wody wodociągowej, a w przypadku konieczności zakupu wody butelkowanej, do kupowania wody w butelkach szklanych lub opakowaniach zwrotnych. Prezydent zobowiązał wszystkich pracowników urzędu do stosowania tego zarządzenia.

Elementem projektu „Zielony Gorzów” jest budowa ścieżek rowerowych, rewitalizacja parków, tworzenie łąk kwietnych i pasów zieleni, które nie będą podlegały koszeniu. Ponadto miasto chce poszerzyć dostęp do ekologicznego transportu, zachęcić mieszkańców do masowego korzystania ze ścieżek rowerowych, aktywności na świeżym powietrzu w miejskich parkach i siłowniach plenerowych.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości