Wiadomości

Kilka tysięcy rodzin nie płaci czynszu. Dług urósł do 65 mln zł

23 lutego 2020, 12:48, red
fot. Julita Wites
Przez kilka miesięcy trwały prace nad nową polityką mieszkaniową dla Gorzowa. Dokument obejmuje diagnozę sytuacji mieszkaniowej, zasady racjonalnego gospodarowania lokalami czy też pomoc mieszkańcom o niskich dochodach. Najważniejszym jednak założeniem jest to, aby gorzowianie zaczęli po prostu płacić czynsz. Jak się okazuje, zadłużenie mieszkańców z tytułu niepłaconego czynszu wynosi ponad 65 mln zł.

Ponad 4 tysiące rodzin z Gorzowa od wielu lat nie płaci czynszu za mieszkania. Tym samym zadłużenie urosło aż do kwoty ponad 65 mln zł. Rekordzista zalega z opłatami na ponad 200 tys. zł. Dlatego też miasto przygotowało nową politykę mieszkaniową, która ma rozwiązać ten problem.

- Jednym z ważnych elementów nowej polityki mieszkaniowej jest pomoc mieszkańcom w spłacie zadłużenia, które obejmuje opłaty czynszowe i eksploatacyjne. Przygotowaliśmy program restrukturyzacji zadłużenia czyli program oddłużeniowy. Ma on aż pięć wariantów, więc każdy, kto ma z tym problem może znaleźć najlepsze dla niego rozwiązanie. Program ma przyzwyczaić i na nowo wyrobić nawyk płacenia czynszu i opłat eksploatacyjnych przez mieszkańców – podkreśla Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Pierwszy wariant zakłada umorzenie w całości zadłużenia pod warunkiem przekazania zajmowanego lokalu na rzecz miasta. Kolejne rozwiązanie to umorzenie 70% zadłużenia, pod warunkiem spłaty pozostałego zadłużenia w ciągu 6 miesięcy i regularnego opłacania czynszu. Trzeci wariant to umorzenie 60% zadłużenia i spłaty pozostałej części w ciągu 12 miesięcy oraz regularnego opłacania czynszu. Czwarty wariant to umorzenie proporcjonalne, czyli miasto umorzy tyle, ile dana osoba wpłaci zaległych rat. Ostatnie rozwiązanie to umorzenie 50% zadłużenia w przypadku zamiany lokalu na mniejszy.

- Gorzowianie muszą zrozumieć, że za mieszkania które użytkują muszą płacić, jak jak my wszyscy płacimy - podkreśla Anna Kozak, radna Koalicji Obywatelskiej.
Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości