Dziś dzień kota

17 lutego 2020, 14:45, Źródło: ekokalendarz.pl
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto tych czworonogów zostało ustanowione po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka. Ma to też na celu zwrócenie uwagi na los bezdomnych, porzuconych czy wolno żyjących osobników.

Kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – wciąż nieco dziki, chadzający własnymi drogami, obdarzony taką samą gracją jak wielkie kotowate, żyjące na afrykańskich sawannach, ale jednocześnie dostępny, przyjacielski, pozwalający podrapać się za uchem. Dlatego właśnie ludzie od tysięcy lat gościnnie otwierają przed kotami drzwi swoich domów.

Mimo tak długiego stażu we wspólnych kontaktach, koty wciąż uchodzą za zwierzęta tajemnicze: chadzają własnymi ścieżkami, nie budują z ludźmi aż tak symbiotycznych więzi jak psy i zazwyczaj są bardziej skupione na sobie niż na towarzyszących im przedstawicielach gatunku ludzkiego – żeby wspomnieć chociaż wielogodzinne seanse kociej higieny lub niekończące się drzemki które zajmują kotom od 15 do nawet 20 godzin na dobę.

Zobaczcie koty naszych czytelników. W galerii znajduje się blisko 100 kocich piękności.

FotoreportażPodziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości